Necete verovati  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Петина градова и општина дигитализовало услуге

04/02/2023
image-gallery-item
Илустрација Фото:Принтскрин
На основу резултата мерења развоја локалних самоуправа према Локалном индексу е-Управе, који је представљен јавности,

петина услуга и поступака градова и општина је дигитализована, а 14 одсто градова има стратегију за развој.

То су показали резултати првог пилот мерења новоуспостављеног Локалног индекса е-Управе (ЛЕИ), који мери напредак општина и градова у развоју електронске управе.

Како је речено, Ниш и Врање могу да се похвале најбољим учинком.

Поред тога што имају најефикаснију е-Управу, то су и једине локалне самоуправе сврстане у категорију више развијених. У средње развијеним је 57 градова и општина док је 60 у категорији ниже развијених.

Међу високо развијеним, али и неразвијеним, нема ниједне локалне самоуправе.

Тренутна развијеност е-Управе на локалу оцењена је као средње развијена са 40 одсто испуњености критеријума ЛЕИ индекса.

Заменик директора Канцеларије за ИТ и е-Управу Зоран Мишић навео је да је државни органи имају тренутно регистровано 880 услуга од којих су 729 намењене грађанима.

"Имамо преко 600.000 корисника који су се уз помоћ дигиталног сервиса обучавали за полагање возачког испита у последњих седам година. Поред овог сервиса постоје и дигитални сервиси попут моја прва плата, е-беба, е-вртић".

Државни секретар у Министарству државне управе и локалне самоуправе Чедомир Ракић рекао је да ће помоћу ЛЕИ индекса министарство детектовати општине које нису спровеле дигитализацију и пружити им подршку у развоју.

"Министарство државне управе и самоуправе инсистира на регионалном развоју и овај индекс ће указати на локалне самоуправе којима је потребна помоћ при дигитализацији е-Управе. Уверен сам да ће мање локалне самоуправе ово схватити као прилику да унапреде сервисе", казао је он.

Шеф одељења за сарадњу Делегације ЕУ у Србији Никола Бертолини је навео да је за Србију важно да акценат ставе на дигитализацију услуга на локалном нивоу због децентрализације које захтева ЕУ.

"Овај пројекат ставља акценат на европски принцип супсидијарности. Европска интеграција се не одвија само на централном нивоу, 70 одсто политика ЕУ се имплементира на локалном нивоу, зато стављамо акценат на дигитализацију и доступност информација", закључио је Бертолини.

 

ГЗС/РТВ

digitalizacija e uprava

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika redakcija gzs

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.