Само у општини Цајетина, вирус је евидентиран у више од 80 домаћинстава, а број оболелих животиња сваки дан се повећава. Према речима Душана Кнежевића из Ветеринарске станице Чајетина, вакцине ће бити увежене на пролеће, а након вакцинације животиње ће бити заштићене наредних седам месеци.
„На време препознати симптоме болести плавог језика за сада уз антибиотике је једини начин лечења оваца и говеда“, каже Кнежевић.
Он саветује сваког сточара који има животиње, да ли овце или крупну стоку да пријави сваку промену на пределу главе.

Душан Кнежевић из Ветеринарске станице Чајетина, фото: ГЗС
„Наша обавеза је да водимо евиденцију оболелих животиња, како би их лечили. Код животиња код којих се на време утврди присуство вирусног обољења плавог језика, дају се антибиотици и могу се на време излечити. Такође, код оних грла где ветеринар установи да постоји изграђен имунитет код животиња не дају се антибиотици већ се пусти да животиња се сама избори са болешћу“, рекао је Кнежевић.
Он додаје да је такав случај евидентиран у селу Бранешци, код Софије Јевремовић којој је крава оболела.
„Утврдио сам да нема потребе да се крава лечи, сама ће се имунитетом изборити. Зато што нису дати антибиотици и млеко је могло да се користи за исхрану“, наводи Кнежевић.
За разлику од Софије Јевремовић која је на време препознала симптоме болести код краве, Веселин Пишчевић из села Семегњева првобитно је мислио да су овце ујеле змије. Како нису на време лечене, две су овце угинуле, док је једна спашена.
Само у општини Чајетина, болест је евидентирана у преко 80 домаћинстава, а од десет грла крупне стоке, два су угинућа, док је код оваца тај број доста већи, 115 грла оболелих и 35 угинућа.
Сточарима се саветује да одмах обавесте ветеринарску службу уколико примете симптоме болести код животиња јер правовремена терапија показала се као најсигурнији вид лечења и да животиње заштите од уједа комараца који су преносиоци овог вирусног обољења.
Глас западне Србије