Necete verovati  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Ефикасни токови управљања отпадом: Сарадња јавног и приватног сектора - Улагања и искуства у Србији и нордијским земљама

01/02/2023
image-gallery-item
Ефикасни токови управљања отпадом: Сарадња јавног и приватног сектора, улагања и искуства у Србији и нордијским земљама, Фото: Нордијске амбасаде
Чачак- Трећа по реду конференција у оквиру иницијативе „Нордијски зелени пројекат – Одржива решења за Србију” под називом „Ефикасни

токови управљања отпадом: Сарадња јавног и приватног сектора – Улагања и искуства у Србији и нордијским земљама“ одржана је у Стартап центру Научно технолошког парка Чачак. Ову конференцију организовала је амбасада Шведске уз покровитељство и подршку преостале три нордијске амбасаде у Србији (Данске, Финске, Норвешке).

Фото: Нордијске амбасаде

Конференцију је отворила амбасадорка Шведске у Србији Аника Бен Давид (Анника Бен Давид) у присуству нордијских амбасадора Финске Кимо Лахдевирта (Киммо Лäхдевирта), Норвешке Јерн Еуген Јелстад (Јøрн Еуген Гјелстад), представника амбасаде Данске, градоначелника Чачка Милуна Тодоровића, као и представника локалне самоуправе, пословне и академске заједнице.

„Србија је у великој мери поставила оквир за реформу система управљања отпадом, кроз усвајање Националне политике управљања отпадом и акционог плана. Последњих година кроз сарадњу и финансирање од стране ЕУ, Шведске и Србије, неколико региона успоставило је инфраструктуру за рециклажу отпада. Кроз пројекат „Одвајамо“ успоставља се систем одвајања отпада на месту настанка који се спроводи у 17 општина у Србији, међу којима је Чачак, како би се подстакла рециклажа папира, пластике, метала и стакла. Следећи кораци су улагања већих размера у решења намењена управљању биоразградивим отпадом. Све вец́и јавни и приватни ангажман у управљању отпадом доприноси јачању циркуларне економије и Зелене агенде у Србији”, изјавила је амбасадорка Шведске Аника Бен Давид.

Милун Тодоровић, градоначелник града Чачка, Фото: Нордијске амбасаде

„Данашња конференција је добар путоказ ка интензивирању наше сарадње, односно јачању свих активности у циљу даљег развоја циркуларне економије у Србији. Ово је уједно прилика да кроз примере добре праксе из нордијских земаља укажемо на то колико је важан одзив и учешће јавности у овој области, колико су значајне иновације и корпоративна одговорност за смањење отпада, његову рециклажу и поновну употребу. Значајно је и то што су данашње панел дискусије усмерене на нама предстојеће кораке у циљу решавања различитих токова отпада кроз заједничке активности и сарадњу”, рекао је Милун Тодоровић, градоначелник Чачка обраћајући се учесницима конференције.

„Научно технолошки парк Чачак може да се похвали успесима наших компанија чланица које су својим знањем и способностима дошле до комерцијалних решења за рециклажу отпадних материјала као сировине за нове производе. Посебно бих издвојио компаније које рециклажом амбалажног стакла или коришћењем тетрапака стварају нови грађевински материјал изузетних особина”, истакао је директор Научно технолошког парка Чачак Мирко Пешић.

Политика управљања отпадом у ЕУ и Шведској, као и у Србији, укључујуц́и и осврт на неопходна улагања у управљање различитим токовима отпада на националном и локалном нивоу биле су главне теме конференције. Учесници су разменили искуства, знања и праксе о томе како приватни сектор доприноси систематској реформи управљања отпадом ради смањења, поновне употребе и рециклаже отпада. Томас Ниланд стручњак за управљање отпадом из Шведске асоцијације локалних власти и региона (САЛАР) пренео је искуства шведског јавног сектора у управљању различитим врстама отпада, односно, како преточити политику ЕУ и националну политику управљања отпада у пракси. Током панел дискусије на ову тему, говорило се о примерима добре праксе из Шведске и Србије, као и о интересовање јавности у обе земље за тему рециклаже.
Уводним предавањем Драгана Рајковића, директора одрживости за северну и источну Европу у шведској компанији Тетра Пак отворена је панел дискусија на тему посвећености приватног сектора смањењу отпада, његове поновне употребе и рециклаже. Панелисти су разменили искуства о иновативним решењима и корпоративној одговорности када је реч о смањењу отпада, његовој поновној употребу и рециклажи.
Конференција је завршена обраћањем амбасадора Финске Кима Лахдевирте који је најавио последњу, четврту конференцију у оквиру иницијативе „Нордијски зелени пројекат – Одржива решења за Србију” под називом „Нордијско-српско партнерство за зелено пословање и индустријске процесе“ а која ће бити одржана у Научно технолошком парку Ниш, 02.02.2023.

Циљ иницијативе „Нордијски зелени пројекат – Одржива решења за Србију” и одржаних конференција јесте подизање свести кључних локалних партнера о важности зелене транзиције, као и преношење нордијских искустава и знања у овој области. Зелена транзиција је одлична прилика за нове инвестиције, отварање нових радних места и јачање локалног тржишта и пословања.

 

 

ГЗС

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika redakcija gzs

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.