Ова вештачка акумулација настала је изградњом бране 1990. године и била намењена пре свега за водоснабдевање. Међутим, тој намени језеро никад није служило, па је сада то нетакнута природна оаза између Котраже и Вучковице.
"Приликом изградње језера кружиле су приче да је на дну језера сакривен опасан нуклеарни отпад који је, како су говорили, стигао из Словеније. Поједини су у то поверавали и њих нема чак ни на обалама, а остали мештани уживају у чистој води и нетакнутој природи. За Драгачевце је овде прави мали рај. Лети је препуно купача из свих околних села”, каже мештанин Вучковице.
Језеро Голи Камен, фото: РИНА
Да нема места било какавим спекулацијама кад је у питању језеро Голи Камен доказ је и изузетно богат рибљи фонд, јер у овој води живе шаран, сом, бабушка, караш, клен, лињак, гргеч и бодорка, а на десетине пецароша управо овде ужива у свом омиљеном хобију.
“Нема простора за било какве спекулације кад је у питању ово језеро. Изграђено је како би се решио дугогодишњи проблем који мештани имају са водом, али због изузетно сушних година ниво је опао, тако да вода са ове акумулације не може да се користи за ове сврхе, већ има искључиво туристички потенцијал. Уређена је и путна инфраструктура како би посетици до ове локације лакше стизали”, рекао је за РИНУ, председник општине Лучани, Миливоје Доловић.
Језеро Голи Камен захвата површину од 7,4 хектара и налази се на 550 метара надморске висине, а водом га снабдевају два потока која теку из ивањичких села Лиса и Луке.
ГЗС/РИНА
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.