Пријепоље пада од поподневних сати јучерашњег дана које су подигле ниво реке Лим, у овој општини проглашена је ванредна ситуација.
Фото: Ј. Николић
„Овај талас који захватио првенствено Црну Гору, где је у претходних два дана на појединим местима пало и преко 250 мл иако је најављено 150 мл. Део падавина је захватио и Косово, преко 100 мл и на територији југозападне Србије је пало измедју 40 и 80 мл и то је изазвало појаву поплавног таласа.
Фото: Ј. Николић
Најозбиљније је тренутно у Пријеппољу, односно у Бродареву. Лим и даље расте и очекујемо да се његов пораст настави и вечерас и вероватно до сутра у току дана”, рекао је директор „Србијавода”, Горан Пузовић.
Фото: Ј. Николић
На критичним тачкама на којима се Лим већ традиционално излива налазе се надлежне службе, полиција, ватрогасци, сектор за ванредне за ситуације како би заштитили имовину грађана која се налази прва на удару.
Фото: Ј. Николић
„Спроводимо овде све мере. Наређали смо џакове око угрожених кућа, други део ће затворити неколико угрожених кућа у насељу Залуг. Дао сам налог да се у току ноћи и сутрашњег дана овде дигне још један заштитни систем, тако да се надам да ћемо заштитити све грађане који овде живе”, казао је Пузовић.
Фото: Ј. Николић
Како је Пузовић рекао, у остатку Србије приметан је пораст водостаја на Ибру, али он није толико критичан и ућиће у редовну одбрану од поплава. Када је у питању река Дрина, и на њој се у наредна два до три дана очекује пораст водостаја, али се такође не очекује изазивање додатних проблема.
Пузовић: Након решења имовинско правних односа, реализоваће се четити важна пројекта која ће спречити поплаве у граду на Лиму
У наредном периоду очекује се да локална самоуправа реши имовинско правне односе како би могло да се крене са реализацијом пројеката који би спречили даље изливање Лима и угрожавање грађана и њохове имовине.
Горан Пузовић, директор Србијаводе, Фото: ГЗС
„Ми тренутно радимо на четири пројекта у Пријепољу. Први је управо изградња одбрамбеног система у Бродареву, други је заштита насеља Залуг од великих вода, трећи је да депонију у Стањевинама заштитимо од Лима и четврти је регулација реке Милешевке. Надамо се да ћемо до лета заједно доћи до грађевинске дозволе, а онда ћемо пронаћи средства да кренемо да их финансирамо”, закључио је Пузовић.
Фото: Ј. Николић
У Пријепољу тренутно нема угрожених домаћинстава, а припадници Сектора за ванредне ситуације Министарства унутрашњих послова обишли су домаћинства која се налазе на критичним тачкама.
„Фото: Ј. Николић
Припадници Сектора за ванредне ситуације МУП-а су у приправности. Специјалистички тим из пријепоља је стављен у приправност. Општина пријепоље је у веома кратком року заказала седницу Штаба за ванредне ситуације, прогласила ванредну ситуацију и предузела одредјене кораке. Видимо да ради механизација.
Фото: Ј. Николић
Дакле, све оно што смо могли да урадимо чим смо добили најаву ми смо урадили и мислим да разлога за панику нема али наравно има разлога за опрез, има разлога за будност и има разлога да сви у систему заштите и спасавања буду максимално ангажовани док све ово не прође”, рекао је Лука Чаушић, начелник Сектора за ванредне ситуације.
ГЗС
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.