Вечита дилема је који начин грејања је најисплативији, а бројни грађани су остали верни дрвима. Ове године као у понуди су им церова, букова и храстова, а цена варира од квалитета грађе, преноси РИНА.
Фото: РИНА
„Распон цена се креће од 40 до 50 еура, мада је извесно да ће током зимске сезоне доћи до одрђеног повећања, што би значило да је цена огрева за нијансу скупља него прошле године. Све је поскупело, па тако и дрва. Што су тања то су јефтинија, док су истругана и исцепана најскупља. Ко жели накнадно да их цепа, за то треба да издвоји око хиљаду динара по метру“, рекао је за РИНУ Вељко Милосављевић који се већ годинама бави продајом дрва.
За купце је цена увек висока, а за продавце ниске, али ипак дуг је пут који дрва пређу од шуме до пећи за ложење. Сеча и транспорт изискују тежак рад који врло често може бити и ризичан по живот.
„Није лако радити у шу нарочито када су велике врућине, али упорност се увек исплати. Извалчимо дрва машином, а са оних најнеприступачнијих терена у помоћ нам пристижу коњи који су за то обучени. Пазимо на себе и друге, и молимо Богу да све прође без проблема док смо у шуми“, каже Вељко.
Због тежине посла све је мање мушкараца који се одлучују на овај посао, међутим Вељко и његова породица пркосе овој статистици. Са коњима већ годинама извлаче дрва са Таре, али и из оближњих шума која су намењена за продају и то им је један од основних извора прихода.
РИНА / ГЗС
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.