на Рајцу”. Косидба је први пут одржана 19. јула 1970. године на већ постојећем рајачком вашару, који се одржава од 1892. године када је на локалитету где се одржава манифестација постављена Рајачка чесма. „Косидбу на Рајцу” већ више од 50 година организује општина Љиг, а у последњих неколико година то је својеврсно финале свих косидби у региону.
Фото: ГЗС
„Косидба на Рајцу” је највећа манифестација те врсте у свету, ако се гледа број посетилаца. У свету има око 50 оваквих манифестација, највише у Европи и то у Аустрији, Немачкој, Швајцарској, Чешкој и две у Норвешкој, али су то углавном мале локалне манифестације и у већини случајева имају спортски приступ, што значи да косачи између осталог треба да на пример што брже претрче ливаду, а онда покосе одређени део, док је на рајачкој поставка сасвим другачија.
„Ми на својеврстан начин чувамо традицију, односно показујемо како се то некада у нашем крају радило. Код нас косидба није спорт и није такмичење те врсте, већ је то приказ једног од најважнијих послова у нашем крају, нарочито у том планинском, сточарском крају, где су људи живели од стоке и били су у обавези да јој обезбеде храну током зиме. Зато су се током летњих месеци окупљали једни код других да би заједно покосили ливаде, јер је то био огроман посао за једног домаћина и управо та моба је основа наше манифестације”, појаснио је директор ТО Љиг Владимир Ивановић.
фото: ГЗС
Према његовим речима сама манифестација конципирана тако што се прво одржава ревијално такмичење, када људи у летњим косачким ношњама косе ливаду заједно, не журе, не такмиче се, већ демонстрирају како се то некада радило. За то време, водоноше приносе воду и ракију, косачи се освеже, запевају и то је за публику веома интересантно. Након тог ревијалног дела следи такмичарски део на коме се најбољи косачи надмећу за награду ’Златна коса’ која је престижно признање, јер на Рајац долазе најбољи косачи из региона и свима њима је важно да однесу ту победу јер је то финална манифестација”, казао је Ивановић.
Глас западне Србије
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.