скупштинске већине, ко чека позив мандатара, а ко сигурно неће бити део владе.
Поједини учесници састанка пренели су новинарима да ће Николић још данас поверити мандат лидеру напредњака Александру Вучићу, што би могло да се догоди у 15.30, за кад је председник најавио обраћање јавности.
Ако уследи, Вучићевом позиву одазваће се лидер социјалиста Ивица Дачић, председник ЛДП Чедомир Јовановић, председник СВМ Иштван Пастор и БЗД Муамер Зукорлић, док у владу сигурно неће демократе, СДС Бориса Тадића, радикали, Доста је било, ЛСВ, ДС С и Двери, пренели су представници тих странака новинарима после састанка са Николићем.

Представници СПС на консултацијама код Томислава Николића, фото: Танјуг
Лидер социјалиста Ивица Дачић сматра је да је и даље у најбољем интересу Србије да се сарадња са СНС настави, истиче да о томе још није разговарао с Вучићем, али да ће се његовом позиву одазвати.
"Свако би могао да наведе по неки разлог и против те идеје, али је један једини најважнији, а то је будућност Србије", рекао је Дачић новинарима.
Упитан да ли мисли да ће га Вучић звати у владу, Дачић је рекао да је то питање за лидера напредњака.
Додао је и да би функционери социјалиста требало да поведу рачуна шта говоре у медијима јер питањима о сарадњи са СНС и евентуланом уласку у владу треба да се баве на страначким органима, а не да им медији буду "зид за плакање".
Једини лидер коалиције СДС-ЛДП-ЛСВ који је дошао на консултације код председника био је Чедомир Јовановић, док су Борис Тадић и Ненад Чанак послали своје представнике.

Представници СДС-ЛДП-ЛСВ на консултацијама код Томислава Николића, фото: Танјуг
Јовановић је новинарима после састанка са председником рекао да ће, уколико га Вучић позове, разговарати са њим о влади и тако оставио отвореном могућност да у њој учесвује, док су из СДС и ЛСВ поручили да дефинитивно неће бити део владајуће коалиције.
Упитан да ли уопште постоји коалиција СДС-ЛДП-ЛСВ, будући да се Тадић и Чанак нису појавили на консултацијама, Јовановић је рекао да они нормално сарађују, да су разговарали о томе шта ће на састанку рећи председнику и да њихов недолазак не умањује постигнути договор.
Састанак председника са функционерима СРС Немањом Шаровићем и Наташом Јовановић трајао је свега 30 секунди, јер је Николић, према изјавама радикала, напустио просторију након што су му саопштили да немају намеру да улазе у Вучићеву владу и позвали га да поднесе оставку због "бројних афера" и "лажне факултетске дипломе".
"Николић није имао стрпљења да чује шта делегација СРС има да му каже и већ након 30 секунди је устао и напустио консултације", рекао је Шаровић новинарима.
Шаровић је, на питање зашто лидер радикала Војислав Шешељ није дошао на консултације са Николићем, рекао да је то био протоколаран сусрет, а да би сусрет Николића и Шешеља требало да се одигра на другом месту и у друго време, у присуству новинара и јавности.
У владу Александра Вучића неће ни Демократска странка, чији лидер Бојан Пајтић каже да је Николићу пренео да је и сам одговоран што је Вучић на власти и да сноси део одговорности и за догађаје у Савамали, "изборну крађу", "догађаје које урушавају правни систем државе".

Представници ДС на консултацијама код Томислава Николића, фото: Танјуг
Председнику је замерке на економску ситуацију, непостојање владавине права и забрињавајуће стање у медијима пренео и лидер покрета Доста је било Шаша Радуловић.
Лидер ЂБ је рекао и да је Николићу пренео сумње о регуларности избора, на шта му је председник одговорио да би покрет Доста је било требало да добије податке које је тражио од РИК-а.
Како је навео, председнику је пренео и свој став о томе да ће Александар Вучић имати танку већину у парламенту те да ће то бити његов озбиљан проблем.
На састанку са Николићем, представници коалиције ДСС-Двери имали су два захтева - да се стане на пут изборној крађи и нерагуларностима, као и да мандат понуди неком ко је мање еврофанатик од Александра Вучића.

Представници ДСС-Двери после консултација код Томислава Николића, фото: Танјуг
Они су, према речима лидера Двери Бошка Обрадовића, председнику пренели и забринутост због изборног процеса и да ће тражити формирање анкетног одбора у скупштини тим поводом.
Кад је реч о мањинским странкама, из СВМ и БДЗ поручују да желе сарадњу са напредњацима, као и да је о томе већ било разговора са Вучићем, док Сулејман Угљанин каже да га нико није звао у владу, те да у њој свакако не би учествовали.
Лидер СВМ Иштван Пастор рекао је да је до сад два пута разговарао са Вучићем и да ће се то питање конкретизовати кад дође време за то, док је председник БДЗ Муамер Зукорлић казао да су спремни да буду део власти и да је већ имао иницијалне разговоре о томе са Вучићем пре неколико дана.
Танјуг