приликом којих је Слободан Милошевић скинут са власти, а за новог председника именован лидер ДОС-а, Војислав Коштуница. Једну од водећих улога у овим демонстрацијама преузели су управо Чачани. На хиљада грађана кренуло је са раскрснице путева у Прељини, а у дугој колони били су аутобуси, аутомобили, али и багери који су стигли пред Скупштину у Београду. Један од водећих учесника тих демонстрација био је и Велимир Илић, који је уочи годишњице прокоментарисао околности петооктобарских промена које су довеле до пада тадашњег режима.

„Кренула је читава Србија, Чачак је био иницијална каписла. Прељина је била блокирана данима да бисмо ’припремали народ’. У Београду кад су видели да стижемо придружили су се грађани, а потом су се прикључивали Новосађани, Нишлије, итд. Дошло је до промена и оне нису биле козметичке. У питању је био оправдан револт народа против једног режима који је био ненародни и који је довео Србију у врло тешку ситуацију", истакао је за РИНУ, Велимир Илић, апострофирајући на ратове, разарања и санкције.

Како је додао, кренуло се "срцем и честито, међутим, одмах у ДОС-у је створена струја која није била за лустрацију.
öСада је та екипа против које смо протестовали опет на власти. А њима су се придружиле перјанице бившег ДОС-а. Зато је дошло до великог разочарења грађана”, сматра председник НС.
Према његовим речима, ДОС је био велики покрет, кључан за промене 5. октобра, уз извесна ограничења, која најпре види у одговорности носилаца промена за чињеницу што Србија, како сматра, није изградила преко потребне институције.
„Ми који смо највише допринели 5. октобру и који смо издејствовали промене испали смо ’идиоти’ у борби са ветрењачама. Једноставно, потребно је било да се деси тзв. 6. октобар, да се забрани бављење политиком људима који су били у првом плану деведесетих”, оценио је он.
Упитан да ли се ипак сматра одговорним за 12.000 људи који су из Чачка и околине пошли пут Београда, а чија су очекивања изневерена, узвратио је контрапитањем: да ли је неко данас одговоран што је 600.000 људи напустило Србију и отишло у иностранство, што се вештачки одржава курс динара, што је потпуно стао извоз, пропало село...?
„Опет су потребне промене, али без лустрације ништа", закључио је Илић, уз опаску како се нада да ће "у томе и сам учествовати", да, како каже, помогне колико може.
ГЗС/РИНА