Necete verovati  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Дарко до ове сезоне своје јабуке је извозио за Русију, сада се окреће Блиском истоку

07/10/2021
image-gallery-item
Годинама уназад за њега је Русија била обећана земља/ Фото: РИНА
Чачак - Берба јабука у чачанском крају приводи се крају, многи воћари се уздају у добру цену

овог воћа јер годинама уназад на другим врстама попут кајсија и шљива немају рачуницу, већ су отишли у дебео минус. Иако су засади јабука претрпели огромне штете од времена, берба се приводи крају, у зависности од сорте негде и негде у чачанском крају остало је још неколико дана посла.

„Ове године је јабука добро пронела и сви смо се уздали у њу. У два наврата је падао град што нас је обесхрабрило, али успела је да се извуче и на крају имамо добар принос у селима Миоковци, Горња Горевница, Трубушани и околним местима. Морам да додам да је ове године у просеку било мање прве класе, па ће доста робе отићи за прераду. Оно што је прва класа смештено је у српске хладњаче. Има проблема код оних сорти које нису редовно заливане па је плод остао ситан, али сви они који су примењивали агро техничке мере и противградну мрежу род никада бољи", казао је за РИНУ Дарко Топаловић воћар из села Миоковци.

Чачански воћари последњих година своје плодове у камионима слали су за Русију, али како се клима и геополитика мења српско воће сада махом завршава у земљама Блиског истока.

„Годинама сам уназад пословао са Русијом, али како је време одмицало почели су да гледају сваку пецку на јабуци и да враћају камионе. Све су прилике да ће моје воће по први пут завршити и у Индији. Преговори су у току и питање је дана када ће ме позвати да кажу количину, време и место и то углавном црвена сорта јабука", каже Дарко.

Иако су до сада врата источних земаља била отворена само за јагодичасто воће, највише малине а затим и купине, све су прилике да ће по први пут тим стазама кренути и црвени делишес из чачанског краја.

„Прошле године је размена само између Србије и Турске била преко 100 милиона вера. Заинтересавани су за нашу малину. Сада су отворена и нова тржишта не само за малину већ и за друго воће, гриз малине стигао је чак до Kине. Све што већи број тржишта будемо отварали биће већа потражња за српском робом“, казао је за РИНУ, министар пољопривреде Бранислав Недимовић.

ГЗС/РИНА

 

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika redakcija gzs

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.