јер је на њене падине овог лета враћено 12 грла ове дивљачи, чији ће лов бити најстрожије забрањен током наредних десет година, преноси агенција РИНА.
Ово је тек почетак пројекта који Ловачко удружење “Козомор” реализује уз финансијску помоћ државе, а савремено прихватилиште у селу Сеништа код Нове Вароши, добијаће нове станаре сваке године.
„Јелени су довежени из Војводине, са њима и кошутама, траву на Златару ће пасти и једно лане. Крајњи циљ овог пројекта јесте стварање стабилне популације јеленске дивљачи на овом простору, повећање биодиверзитета, а самим тим и обогаћивање туристичке понуде целог златарског краја“, рекао је Слободан Љубојевић, координатор пројекта за РИНУ.
Планирано је да се у наредних три до пет година у ово прихватилиште сваке године у зимском периоду уноси по двадесетак грла јеленске дивљачи различите полне и старосне структуре која ће се ту прилагођавати неколико месеци а затим током јула, након тељења бременитих кошута, испуштати у природу.
„Изванредан животни простор за јеленску дивљач у Србији обавезује све ловне раднике, институције и локално становништо али и државне органе, да се ова дивљач заштити и насели на све погодне животне просторе у централном делу западне Србије, чиме би као друштво вратили дуг природи“, каже Љубојевић.
Оаза јелена у Сеништима простире се на површини од четири и по хектара и опремљена је потребним ловно-техничим објектима. Прихватилиште је богато водом, растињем и свим осталим природним условима за јелене, а истовремено је повезано путевима и доступно ловочуварској служби ради контроле и надзора унете дивљачи.
У овој оази, јеленска дивљач овде ће расти, развијати се, размножавати и ширити популацију на простору са којег је деценијама уназад истребљена, због немара човека.
Овај пројекат од националног значаја финансира Република Србија преко Управе за шуме Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде. После Таре и Студенице, ловиште “Златар” је трећи локалитет у Србији где се јелени насељавају.
ГЗС / РИНА
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.