Necete verovati  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Фабрика оружја и муниције из 1941. године један од главних историјских обележја града на Ђетињи

28/11/2022
image-gallery-item
Фабрика оружја и муниције из 1941. године Фото: ГЗС
Ужице - Ужичка Фабрика оружја „Први Партизан” гигант је познат широм свега,

а мало ко зна да је у подземним просторијама које се данас налазе у оквиру Народног музеја у Ужицу постојала Фабрика оружја и муниције из 1941. године, а тунели у оквири ње били су коришћени и као скровиште за цивилно становништво. Можда је за многе непознта због свог географског положаја Фабрика оружја и муниције смештена у подземне тунеле одушевљава туристе како због историјских чињеница, тако и због аутентичног изгледа.

Фото: ГЗС

„Одлучио сам да посетим Ужице управо због овог музеја, чуо сам да су наши преци ту радили и правили муницију. Одушевљен сам овим што сам видео и позвао бих све да дођу, да виде ово, јер стварно је права авантура видети”, рекао је један од туриста.

Фото: ГЗС

Погони Фабрике оружја и муниције у вихору Другог светског рата из Крчагова пребачени су у сам центар града у простор који је првобитно био намењен за подземне трезоре Народне банке Краљевине Југославије.

Фото: ГЗС

„Уласком Партизана у Ужице 24. септембра почела су и Немачка бомбардовања, онда је партизанско руководство производњу из Крчагова пребацило овде. Фабрика је радила од септембра до новембра 1941. године и за тај период произвела је једну обимну производњу која је у тим условима била велика, 2700.000 пушчаних метака, 10.000 метака за пиштоље, 21.000 пушака, тако да је то била једна обимна производња за те услове. Радници су се сналазили на разне начине, па су тада произвели и чувену бомбу партизанску од водоводне цеви”, рекао је кустос Народног музеја у Ужицу Немања Обрадовић.

 

кустос Народног музеја у Ужицу Немања Обрадовић Фото: ГЗС

Народни музеј у Ужицу годинама се успешно труди да за нека будућа времена и млађе генерације сачува културну баштину од великог историјског значаја како за сам град, тако и за историју наше земље.

Фото: ГЗС

„Обзиром да се испред трезора фабрике налази споменик постављен 1961. године рад Бориса Настасијевића који представља радника избаченог услед експлозије која је погодила фабрику веома је битно заштитити и сацувати споменике, али и аутентичне машине које су радиле тада. У циљу очувања припремамо један занимљив пројекат заштите, конзервације и рестаурације тих машина”, рекла је директорка Народног музеја у Ужицу Славица Стефановић.

Ово је само један од културног искоријских обележја које град Ужице са поносом чува.

 

 

ГЗС

fabrika oruzja i municije uzice muzej

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika redakcija gzs

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.