Ово је била пракса и прошле године, када се на лицу места процењује у каквом је стању малина и да ли се пољопривредни произвођачи испоштовали договор и препоруку струке и да ли се придржавају агротехничких мера.
„Стање је шаролико. Сви оно што је било лоше у засадима прошле године, нажалост је и ове. Већина није испоштовала, а они који су тражили савет од Пољопривредних стручних служби имају много боље засаде и очекују већи приход. Ако имате помоћ државе у најбитнијој ствари, односно савету струке, зашто то не искористите. Они који су узимали сертификовани садни материјал и примењивали агротехничке мере имају добре засаде. Ми морамо све да урадимо што је до нас, како квалитет малина, као наш стратешки производ, не би долазио у питање. Треба да се уради приручник од првог корака до последњег, односно препорука струке, како и шта треба да се ради, да онај који крене у ту причу зна, а не да је крчи после две године. Шта су норме хладњачара, шта је посао државе”, рекао је помоћник министра пољопривреде за рурални развој Александар Богићевић.
Помоћник министра пољопривреде за рурални развој Александар Богићевић и председник општине Ивањица Зоран Лазовић
Он није могао да говори о цени малине, јер она зависи од тржишта, односно понуде и потражње. Иначе, прошле године извоз малине је био 200 милиона евра.
„Држава је ту да помаже са мерама и субвенцијама, и то ради за било коју грану пољопривреде. Иначе, никада није била боља сарадња између миинстарства и локалних самоуправа јер радимо заједно и допуњавамо се”, каже Богићевић.
Министарство пољопривредне и заштите животне средине покренуло је пројекат рејоизације воћарске производње, који треба да буде готов до краја године.
„Што се тиче малине, по речима стручњака, она успева на већим висинама. То се види и сада обиласком терена, све што је ниже и ближе рекама засади су лошији и више је болести напада. Када се рејонизација заврши знаће се шта и где се гаји и по тој основи ће се радити мере и субвенције.Тако ће и пољопривредним произвођачима бити лакше да се определе шта да саде”, наводи Богићевић.
Подршка Министарства пољопривреде општини Ивањица од немерљивог је значаја и она није изостала ни у ванредном стању, када је пољопривредним произвођачима помоћ била најнеопходнија, рекао је председник општине Ивањица Зоран Лазовић.
„Подстицаје ресорног Министарства искористило је 129 пољопривредника ивањичке општине којима су подељени нови трактори уз субвенције од 65 посто, подељено је 740 тона вештачког ђубрива КАН 27 посто, 30 тона горива, 200 тона меркантилног кукуруза за развој сточарства. Кроз пројекте подстицаја пољопривредника за развој сточарства, општина Ивањица поделила је 1.400 грла јагњади старости до седам месеци, 220 кошница за развој пчеларства, 50 хиљада садница малине сорте виламет. У претходне три године као и ове обезбеђена су средства за поделу прикључака (атомизери, прскалице, косачице). Буџетом општине опредељиваће се средства за пољопривреднике и у наредном периоду”, рекао је Лазовић и додао да општина Ивањица тренутно располаже са 258 противградних ракета и да је спремна за борбу против градоносних облака.
РИНА/ГЗС
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
+381 60 5000 150, +381 032 347 001
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2024. Sva prava zadržana.