О симболу града на Ђетињи, средњовековном граду на брду изнад Ужица први поуздани историјски записи потичу из 14. века. Као поседник ове тврђаве у историји се спомињао српски жупан Никола Алтомановић.
Стари град Ужице Фото: ГЗС
Због самог географског подручја на ком се налази, стрмих стена и због тога што је са три стране окружена реком била је тешко приступачна за освајаче, али упркос томе кроз историју неколико пута била је рушена, али и обнављана.
Фото: ГЗС
„Захваљујући археолошким истраживањима, делимичном реконструкцијом и конзервацијом Завода за заштиту споменика културе из Краљева и Народног музеја из Ужица од 1973-1984. године заустављено је обрушавање и нестајање града које је трајало више од једног века. Од 2019. године кренуло се у детаљну рекнструкцију и конзервацију Старог Града, који се врши у неколико фаза, до сад је урађен горњи, средњи и доњи град, направљене су кула и казамат.Овог лета је обновљен део Старог града отворен за посетиоце уз организовану водичку службу”, рекла је директорка ТО Ужице Данијела Ђорђевић Арсић.
ГЗС
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.