Najteže zarađeni dinar je u šumi - drvosečama život visi o koncu svaki dan 


Danas u Srbiji do 24 stepena, RHMZ upozorio na naglo topljenje snega              Danas se obeležava Svetski dan borbe protiv HIV/AIDS              Danas počinje isplata 10.000 dinara korisnicima prava na socijalnu zaštitu              Na 54. Međunarodnom sajmu turizma u Novom Sadu se predstavlja turistička ponuda Zlatibora              Od danas kreće primena studentskih kartica              U Srbiji u oktobru blizu 400.000 turista, Zlatibor ubedljivo najposećniji planinski centar              Više od 730.000 učenika osnovnih i srednjih škola širom Srbije dobilo mogućnost korišćenja brzog interneta             

 
Najteže zarađeni dinar je u šumi - drvosečama život visi o koncu svaki dan
Trenutno na sajtu: 262       |       Podeli:
27.07.2023 | 0 коментар(а)



Čačak – Imajući u vidu veliki broj nesreća koje se događaju, seča šume jedan je od najrizičnijih poslova koji u Srbiji godišnje odnese na desetine života.



Iako je sve manje onih koji žele tim da se bae, poslednji Mohikanci ne odustaju i hvataju se u koštac sa svim izazovima i opasnostima koji taj posao nosi sa sobom. Oni koji se dugo sečom stabala kažu da je najbitnije u šumu otići odmoran i fokusiran isključivo na posao, jer mnoge su stvari koje na žalost mogu poći naopako.

- Kad krene u seču drva, čovek treba prvo da se preksrti pet puta i pomoli Bogu pa tek onda da krene da obori bukvu”, rekao je za RINU drvoseča Dragoljub i otkriva koliko je zapravo teško biti drvoseča.

- Rad u šumi teži je od rada u rudniku. Život ti uvek visi o koncu. Mogo ljudi izgubi život jer misli to je lako, ali ne može svako ovim da se bavi”, naglašava naš sagovornik.

Ovaj drvoseča kaže da se morati iati veliko znanje kad se krene u seču drva, jer to na koju će stranu drvo pasti zavisi od mnogo faktora, a upravo to je najvažniji faktor.

- Prvo se mora pogledati krošnja drveta, na koju stranu ide, zatim da li ima suvih i odlomljenih grana, a onda krenuti u posek stabla. Nikako ne sme da se poseče skroz jer na panju može da se okrene i padne u neželjenom pravcu, već je neophodno ostaviti prostora po nekoliko centimetara sa obe strane. A ako krene nešto po zlu, samo streba brzo reagovati i baciti se u stranu ako za to uopšte ima vremena”, objašnjava Dragoljub.

Međutim, kad se završi seča drva za ove vredne radnike potencijalni problemi i dalje ne prestaju, jer je svu tu posečenu građu potrebno natovariti na traktor i izvući, tako da je dinar zarađen u šumi očigledno jedan od najtežih, najopasniji i najkrvavijih

GZS/RINA




PODELI:






Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


vesti cacak drvoseca posao

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 













 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 149.933.998 посета
Тренутно на сајту: 263 посетилац(a)