које је отворио директор Управе за односе са дијаспором и Србе у региону.
Гујон је истакао да је отварање овог одељења битно не само за чачак већ за читаву Србију.
Одељење стране књиге у чачанској библиотеци „Владислав Петковић Дис” Фото: ГЗС
„Мимпоклањамо књиге на српском језику библиотекама у свету како би наша деца и наши људи који живе у иностранству могли да уче и да имају контакт са српским језиком, а изузетно је битно да и у самој Србији имамо контакт и са страним књижевностима. Радује ме то што је један део овог одељења дат од стране једног брачног пара из Франсуцке пре 50 година, а један супружник је био српског порекла тако да је и дијаспора учествовала у овоме на неки начин”, рекао је Гујон.
Књиге које је чачанска библиотека добила веома су значајне за све оне који желе да усавршавају своје знање страног језика или просто да уживају у страној литератури и то на језику на ком су дата дела писана.
Одељење стране књиге у чачанској библиотеци „Владислав Петковић Дис” Фото: ГЗС
„Захваљујући сарадњи коју смо остварили са низом партнера у земљи и иностранству, пре свега Министарство културе, Народну библиотеку Србије, библиотеку Матице српске, стране културне центре који раде у републици Србији и Конгресну библиотеку у Вашингтрону, Гете институт и слични, ми смо у задњих годину дана такође добили више од хиљаду наслова, савремених, актуелних књнига које омогућавају свима заинтересованим за усавршавање стварних језика и учење страних култура или просто читање литературе на странбим језицима да то сада могу и да користе у овом одеољењу”, рекао је директор чачанске библиотеке Богдан Трифуновић.
„Овако добро устројених и опремљених одељења у Србији нема пуно, јер са једне стране колико год да је важно имати литературу на матерњем језику и без обзира колико је издавашство у Србији развијено, са неколико десетина хиљада наслова годишње, ипак остаје незамењива чињеница да мроамо подстицати читање и знање на свим другим страним језицима, поготово оних који су у широј употреби. Тако да и у томе видим велики простор за наставак сарадње, а у смислу да ово одељење буде опремљено новијим страним књигама које ће користити градјанима Чачка”, казао је Младен Весковић, виши саветник у минстарству културе.
ГЗС
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.