Морави дочекаће вас нестварни придони предели Овчарско-кабларске клисуре. Њен драгуљ свакако је језеро Међувршје, необичног облика и лепоте које је уједно и највеће вештачко језеро на реци Западној Морави. Надморска висина језера је 273 метра, а највећа дубина је непосредно код темељног пропуста и износи око 20 метара. Овај предео изузетних одлика током пандемије корона вируса био је један од најпосећенијих у западној Србији.
"За време високих водостаја дужина језера достиже 11 километара. Подручје језера је углавном брдовито и пошумљено, слабо насељено, а сама акумулација, формирајући меандре између планина Овчар и Каблар, употпуњава дивну слику и пејзаж поред Мораве. На десној обали језера је урађена стаза за спортски риболов дуга 800 метара", кажу за РИНУ у Туристичкој организацији Чачак.
Решава се горући еколошки проблем на језеру Међувршје, фото: РИНА
Оно што протеклих година ружи изглед језера Међувршје јесте висока концентрација алги што неретко доприноси помору риба, а јак смрад шири се тим пределом. Иако се овај крај сврстава у популарне локације, туристичка сезона би управо због стања у ком се језеро тренутно налази могла бити угрожена. Да би фаталне последице по биљни и животињски свет, али и за угоститељске раднике у наредном периоду биле избегнуте, мађарска фирма "Натураква" заједно са српским експертима отпочела је пројектовање за чишћење језера Бубањ у Крагујевцу и Међувршје крај Чачка. Финансирање пројектовања иде из неповратних средстава које финансира Мађарска агенција за промоцију извоза (ХЕПА).
"Сви смо свесни и захвални колику је подршку нашој земљи Мађарска дала у претходном периоду. Када Влада Мађарске наступа, као да наступа Србија – увек су били ту за нас. Овај Споразум о економској и техничкој сарадњи је још један вид наших добрих и чврстих економских и политичких односа. Овде причамо о 4,3 милиона евра бесповратних средстава који ће бити коришћени за израду пројектне документације након чега ће доћи инвестиције које ће бити око 80 милиона евра и који су резултат кредита који ће Мађарска обезбедити Републици Србији. Пројекти о којима смо причали су првокласни еколошки пројекти", изјавио је министар Томислав Момировић.
фото: РИНА
Град Чачак је платио, пре две године, четири милиона динара за елаборат измуљавања и комплетног чишћења језера Међувршје. Потписивањем уговора са Мађарима отишло се још један корак даље и ближе коначном решењу.
"Надам се да ћемо трајно и коначно у наредним годинама, санирати и очистити језеро Међувршје, које је по проценама 2/3 у муљу. Ми ћемо у међувремену издвојити новац и у складу са Агенцијом за заштиту природе, онај део који је неспоран уредити и очистити. Макар онај површински део, трске, траве и свега онога што смо вадили и прошле године. На овај начин сви ће осетити бенефите, и екологија и рибарење али и туризам, јер ово заштићено подручје заиста има перспективу. Овчар бања и цела Овчарско-кабларска клисура бити у наредних неколико година постаће једно од најлепших места у Србији”, истакао је Милун Тодоровић, градоначелник Чачка.
РИНА / ГЗС
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.