у Горњем Милановцу.
Манифестацију ће отворити изложбе „Писма Хилде Дајч”, аутора Александра Зографа и „Очување и обнова: Баухаус и зграде међународног стила у Тел Авиву", приређивача Миха Гроса и дизајнера Зарона Левија. Изложбе ће у понедељак, 11. марта 2019. године од 19:00 часова бити представљене у холу Дома културе.
Дане Израела употпуниће пројекције филмова новије продукције:
11. 3. 2019. у 20 часова – Без мотивације (Zero motivation)
12. 3. 2019. у 18 часова – Личне ствари (Personal Affairs)
13. 3. 2019. у 18 часова – Спасавајући Нету (Saving Neta)
14. 3. 2019. у 18 часова – Проводаџија (The Matchmaker)
Улаз на филмске пројекције је слободан.
Изложба о Хилди Дајч
Изложба је посвећена девојци јеврејској порекла Хилди Дајч која је последње дане живота провела у логору Старо Сајмиште. Поставку чине илустрације из стрипа о Хилди Дајч, аутора Александра Зографа, направљене на основу сачуваних писама која је деветнаестогодишња девојчица писала својим пријатељицама. Њена судбина говори о судбини шест милиона Јевреја, међу којима и милион и по деце који су страдали широм окупиране Европе.
Хилда Дајч рођена је 1922. године у Бечу, а стрељана је у марту 1942. у Београду. Изложба је настала у сарадњи Министарства просвете и амбасаде Израела.
„Испоставило се да је стрип један од медија који на врло непосредан начин комуницира са млађим читаоцима и ми смо мислили да је то добар начин да се они едукују и обавесте о свему што се дешавало током тих трагичних времена”, казао је Зограф.
Изложба „Очување и обнова: Баухаус и зграде међународног стила у Тел Авиву”
Тел Авив је познат и као Бели град, јер је престоница баухаус архитектуре. Овај модеран, медитерански град чува више од 4.000 грађевина у овом сведеном стилу, јасних линија, које су тридесетих година 20. века изградиле немачке архитекте јеврејског порекла. Ових белих баухаус бисера архитектуре је у Тел Авиву више него у свим градовима света заједно, и велики број њих је 2003. године уврштен на Унескову листу светске културне баштине. Баухаус центар из Тел Авива нам у оквиру своје путујуће изложбе представља неке од најрепрезентативнијих грађевина, тог неодољивог, минималистичког стила.
Изложба „Очување и обнова: Баухаус и зграде међународног стила у Тел Авиву” се састоји од 26 фотографија на пур пени, димензија 100 x 70 уз два мања формата са општим информацијама. Поставку је приредио Миха Грос, а дизајн је урадио Зарон Леви.
Филмови:
БЕЗ МОТИВАЦИЈЕ (Израел / 2014 / комедија, драма / 90’, титлови: српски и енглеским, режија: Таyла Лавие, улоге: Дана Ивгy, Нелy Тагар, Схани Клеин)
Свакодневица женских војника у Израелској војсци није ни монотона ни досадна, већ мрачно узбудљива! Одсечена од света, у недођији пустиње група младих жена броји дане до краја одслужења обавезног војног рока. Али пре него што своје дане у пустињи одброје, оне ће се уплести у сплет неочекиваних и урнебесних околности које пружају причу о амбицији, сексизму, љубави и пријатељству. Филм је добио шест најпрестижнијих израелских награда (укључујући сценарио, режију и главну улогу), као и награду на познатом америчком Трибека филмском фестивалу.
ПРОВОДАЏИЈА (Израел / 2010 / драма / 118’, титлови: српски и енглески, режија: Ави Нешер, улоге: Адир Милер, Маја Даган, Тувал Шафир)
У лето 1968. године један тинејџер почиње да ради за проводаџију који је преживео Холокауст. Њихови животи заувек ће се променити.
СПАСАВАЈУЋИ НЕТУ (Израел / 2016 / драма / 90’, титлови: српски и енглески, режија: Нир Бергман, улоге: Бенy Авни, Ротем Абухав, Ирит Каплан, Нама Арлакy, Нета Рискин)
Четири жене у хаотичним животним околностима срећу мистериозног странца Нета, чија им искреност и рањивост помажу да учврсте своје породичне везе. Када Нетин живот одједном крене у погрешном правцу, он покушава да се врати на прави пут. Његова прича је испричана кроз сусрете са женама које упознаје током једне године у тренуцима који су кључни и за њега и за њих. Свака личност представља одраз оне друге, а одговор на питање које се поставља у једној причи често лежи у другој.
ЛИЧНЕ СТВАРИ (Израел / 2016 / драма / 90’, титлови: српски и енглески, режија: Маха Хај, улоге: Сана Схавахдех, Махмуд Схавахдех, Дораид Лидави, Ханан Хило, Зиад Бакри, Амер Хлехел
У Назарету, старији брачни пар живи суморним, једноличним ритмом свакодневице. Са друге стране границе, у Рамали, њихов син Тарек живи животом вечитог нежење, а њихова ћерка, која сваког часа треба да се породи, живи са супругом који изненада добија улогу на филму и са његовом сенилном мајком… Између контролних пунктова и снова, фриволности и политике, неки желе да оду, други би да остану, али је на свима да реше личне проблеме.
ГЗС
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.