Из дрвене чутурице најбољи је цуг: Радовановићи за бансеком чувају српску традицију 


Todorović za osam godina asfaltirao 500 km lokalnih puteva, evo šta je još planirao              Danas je Velika subota, drugi dan hrišćanske žalosti posle Velikog petka              U Srbiji danas oblačno, ponegde kiša i pljuskovi, a popodne prestanak padavina.              Gradonačelnik Čačka Milun Todorović posetio Mz Ključ              Za lokalne izbore u Čačku pod rednim brojem 2 izborna lista advokata Ivana Ćalovića              Na Zlatiboru se traži krevet više              Predsednik Aleksandar Vučić i premijer Miloš Vučević položili su cveće i zapalili sveće na spomenik ubijenima u Malom Orašju I Duboni              Rekonstrukcija gradskog trga u Čačku polako ulazi u završnu fazu              Pokret ,,Mi snaga naroda,, prof.dr.Branimir Nestorović prikuplja potpise podrške u Čačku             

 
Из дрвене чутурице најбољи је цуг: Радовановићи за бансеком чувају српску традицију
Trenutno na sajtu: 405       |       Podeli:
11.12.2019 | 0 коментар(а)



Бајина Башта - Нема те свадбе, нити весеља које у западној Србији може да прође без чутурице. Са њом се наздравља, здравичи и у свакој кући заузима посебно место.
Фото: РИНА

"То је типично српски производ, наши стари су то измислили за позивање драгих људи, некако је уз чутуру увек било званичније.Она би се закитила пешкиром, босиоком и са њом се иде у кућу код домаћина, кума и старог свата", прича Милорад Радовановић из Бајине Баште који већ три деценије прави дрвене чутурице у својој мајсторској радионици.

Овај занат он је научио од свог оца, који је дрво обрађивао ручно. Данас су машине ипак преузеле примат, па се за бансеком једна добра дрвена чутура направи за три дана.

"Дрво је јаворово, чутура изрезбарена са обе стране и заклапа се пчелињим воском. Ракија у њој може да стоји годинама, а да не промени ни укус ни мирис, мада дрво може да упије малу количину, па у шали кажемо да и чутурице воле да потегну по коју чашицу", каже Милорад.

Стари занати изумиру, међутим за овај српски традиционални предмет изгледа да нема зиме. У радионицу су се Милораду придружила и двојица његових синова. Дарко иако је завршио Машински факултет у Београду, вратио се у родни крај и унапредио породични бизнис.

"Трудимо се да идемо у корак са временом. Да спојимо старо са модерним и то се показало као добар потез. Младенци често желе своје персонализоване чутуре са сликом и иницијалима, како би им остало за успомену", рекао је Дарко.

Он и његов брат никад се нису покајали што су остали на свом огњишту, за њих чутура је много више од обичног предмета, јер то је, како кажу, симбол њихове породице.

"Шест генерација Радовановића се бави овим послом. Без обзира колики је профит, битно је да човек ради оно што воли. Ја сам од детињства са оцем у радионици и одувек сам знао да ће овај занат бити и мој животни позив. Трудимо се и радимо, тако да може и да се заради", изјавио је Младен Радовановић.

Чутурице Радовановића обишле су цео свет. Стизале су од Аустралије, преко Русије, па све до Америке, а најчешћи купци свакако су наши људи који ни у туђини не заборављају своју домовину и обичаје.

 

РИНА

 




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 159.180.565 посета
Тренутно на сајту: 405 посетилац(a)