у којој су мештани села Прањани спасавали савезничкле пилоте и пружили им топао дом и храну онда кад је то било најпотребније, преноси агенција РИНА. На меморијалном центру на Галовића Пољу у Прањанима данас је обележена 77. годишњица мисије која је доказ великог пријатељства два велика народа.
„Постоје многе сличне приче о херојству у Другом светком рату, и када причамо о храбрости често се ограничавамо на оне који носе униформу, али ово је другачија врста храбрости, која говори о сељацима, заправо обичним Србима који данас овде живе. Када су обавештајци сазнали да посаде ваздухоплова се крију у Србији, канцеларија за стратешке послове ОСС-а направила је план да извуче своје људе из окупирање српске државе. Док је народ Србије скривао оборене авијатичаре, делећи оно мало хране што су имали и збрињавајући њихове повреде, ОСС је кренуо на посао. До почетка августа 1944. године уз помоћ локалног становништвазапочела је чишћење терена и прављење тајне писте која би савезничким посадама омогућила извлачење и поврат својим кућама", казао је на овележавању мисије Халијард, Генерал мајор Дејвид Тејбор.
Операција „Халијард“ почела је у марту 1944. године, када је командант ЈВУО генерал Драгољуб Михаиловић наредио изградњу писте са које је обављана ваздушна евакуација савезничких пилота и у чијој су изградњи учествовали мештани Прањана и околних села.
„Као што показује операција Халијард јесте да сваки изазов можемо да решимо ако радимо захеједно. Желим да се захвалим нашим домаћинима, народу Прањана, потомцима ових храбрих људи и незнаних хероја без којих не би било ни мисије Халијард. Партнерство између Србије и Охаја траје до дан данас, то је бисер нашег војног партнерства са Србијом. Ове године славио и 140 година дипломатских односа наших држава, наше партнерство са Србијом почива на заједничким вредностима и заједнишкој визији и будућности у просперитету, стабилности и слободи", казао је у обраћању Ентони Годфри, амбасадор САД у Србији.
Обележавањем годишњеце мисије „Халијард"на Галовића пољу, положени су венци жртвама изгубљеним у Другом светском рату уз емитовање химни САД и Србије, у присуство припадника ВС.
„Хоћемо да од овог места направимо комплекс са којим ће историја бити поносна. Последњих неколико година уложена су велика средства у Прањански крај и тиме оживело неколико хиљада домаћинства, захваљујући држави Србији и председнику Александру Вучићу, и само оно што је најзначајније што се десило овој крају је повеживање ове варошице са аутопутем "Милош Велики", магистралом у дужини од 25 километара је сан био за све мештане у последњих педесет година. Галовића поље је сређено, направљен је горски аеродором и меморијални центар и нећемо стати на овоме и оно што нас највише радује што ће ово место и мисија "Халијард", бити снимњен филм који ће представити , наше претке и хероје овог краја који су помогли у спашавању америчких пилота", казао је Дејан Ковачевић, председник општине Горњи Милановац.
Са импровизованих писта у Србији и Босни и Херцеговини евакуисано је 500 савезничких авијатичара, од чега 417 Американаца. У периоду од августа 1944, до фебруара 1945. године авијатичари су превожени у америчке базе у Италији.
ГЗС/РИНА
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.