Veruje se da Nektarije Eginski naročito pomaže obolelima od teških i neizlečivih bolesti, kao i onima koji boluju od raka, a molitva upućena njemu čita se radi ozdravljenja od raznih bolesti telesnih i duševnih.
A ko je zapravo bio ovaj svetac? Sveti Nektarije Eginski, čije je svetovno ime Anastasije Kefalas, bio je episkop Aleksandrijske pravoslavne crkve, mitropolit Pentapoljski kao i pravoslavni teolog.
Život svetog Nektarija Eginskog
Rođen je 1. oktobra 1846. u Trakiji u siromašnoj porodici, peti od šestoro dece. Nakon osnovne škole, preselio se u Carigrad, da bi 1866. godine prešao je u grad Hios, gde je radio kao učitelj. Nakon deset godina službe zamonašio se i uzeo ime Lazar.
Tokom 1877. godine primio je monaški postrig pod imenom Nektarije i jerođakonski čin. Nekoliko godina zatim živeo je u Atini, gde je 1885. godine diplomirao na Bogoslovskom fakultetu Univerziteta u Atini.
Godine 1886. rukopoložen je u čin sveštenika a odmah potom je primio i arhimandrita kada je postao sekretar Aleksandrijske patrijaršije.
Srpski i jugoslovenski političar, diplomata i publicista Sava Kosanović sretao ga je kada je bio gost aleksandrijskog patrijarha Sofronija i spominje ga nekoliko puta u svom putopisu „Put na Sinaj”.
Tokom 1889. godine je izabran za mitropolita Pentapoljskog, a tri godine kasnije je primio službu propovednika u Grčkoj. U periodu 1894−1908. vodio je teološku školu u Atini, a zatim se, nakon odlaska u penziju, preselio u Trojički manastiru u Egini, po kojoj je i dobio naziv “Eginski”.
Preminuo je u Atini 8. novembra 1920. godine, koliko je poznato, od raka prostate, a Carigradska patrijaršija ga je kanonizovala 1961. godine.
Mošti u tri crkve
Ispod kapele Svetog Jovana Šangajskog u San Francisku, u kojoj se posle njegove sahrane vrše bogosluženja, osnovana je američka misionarska parohija Sv. Nektarija Eginskog, koga je otac Jovan Maksimović, odnosno Sveti Jovan Šangajski,(ruski čudotvorac srpskog porekla) veoma ga je poštovao i voleo.
Danas se čestice njegovih moštiju nalaze u tri crkve u Srbiji: u hramu Svetog Dimitrija u Kosovskoj Mitrovici, gde su premeštene iz manastira Tumane, u hramu Svetog Nektarija u Valjevu i kapeli Svetog Jovana Bogoslova na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu u Beogradu.
O njegovom životu je iz 2021. godine snimljen film „Božiji čovek” koji je imao veoma veliki uspeh u Grčkoj, a prema predanjima nad moštima svetog Nektarija su se dešavala čuda isceljenja.
GZS
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.