Спалеолошки бисер Балкана: Ево у којој пећини царују слепи мишеви 


АМСС: Не треба журити са заменом зимских гума због променљивих услова вожње              Цене парадајза и краставца су од 250 до 300 динара по килограму, шаргарепе од 100 до 120 динара, а исто толико потрошачи морају одвојити и за килограм кромпира.              Прве јагоде стигле су на чачанске пијаце, а килграм кошта 600 динара. Цена црног лука креће се од 150 до 180 динара, док је бели лук од 800 до хиљаду динара.              Цена прасади је знатно скочила па је са 310 динара по кг колико је била пре седам дана, јуче достигла невероватних 550. Цена шарана је 850 динара по килограму, а за пршуту ће многи за празнике морати да издвоје око 2600 динара              Краљево добија дијагностички центар и затворени базен             

 


Спалеолошки бисер Балкана: Ево у којој пећини царују слепи мишеви
15.03.2020 | 0 коментар(а)



Ивањица – На само седам километра од центра Ивањице, у селу Рашчићи, скривена у стени налази се Хаџи Проданова пећина у
Хаџи Проданова пећина скривена у стени, фото: РИНА

којој је становништво током Другог српског устанка, тражило спас од Турака.

 

“Карађорђев војвода Хаџи- Продан Глигоријевић на овом месту је скривао своје устанике, овде су прављени збегови. У пећини су проводили дане, јели шта су имали, ковали планове и одатле ишли у даљу борбу против Турака”, рекао је за РИНУ, Милоје Остојић из ТО Ивањица.

 Милоје Остојић, фото: РИНА

Ова пећина сврстава се у малобројна палеолитска налазишта на централном Балкану, а до сада су археолози истражили првих четири стотине метара. Према непотврђеној легенди излаз из ове пећине је у драгачевском селу Котража, али још нико је није препешачио до краја.

 

“Кад се прође први ходник дужине од 400 метара, наилази се на велику дворану у којој се може видети сјајан пећински накит, сталактити и сталагнити. Део је оштећен јер су посетиоци улазили и ложили ватре, правили прославе, па чак и дочеке нових година и рођендане. Остало је доста гарежи. Висина дворане је преко 16, а у неким деловима и преко 20 метара. И док у пећинима углавном имају до две врсте слепих мишева, у Хаџи-Продановај има око шест, од чега су три ендемске врсте и нема их на другим местима ”, изјавио је Остојић.

 Пећински накит у Хаџи Продановој пећини, фото: РИНА

Археолошки, спалеолошки и туристички потенцијал овог локалитета је такође препознат од стране надлежних институција. Из буџета ресорног министарства и локалне самоуправе издвојен је новац за њену реконструкцију. У претходном периоду изграђен је степенишни прилаз, потпорни зид, али и реконструисана Аџијина црква поред чијег улаза и данас стоји окачено црквено звоно – поклон краља Александра.

 

ГЗС/ РИНА

Звоно испред цркве поклон краља Александра, фото: РИНА








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


pecina ivanjica slepi mis

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
060 5000 150, 032 347 001

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 140.334.389 посета
Тренутно на сајту: 167 посетилац(a)