Промоција књиге "Презимена" Салиха Селимовића 


Oblačno, povremeno sa kišom, temperatura do 16 stepeni              Srpska pravoslavna crkva i vernici danas obeželavaju dan posvećen Prepodobnom Vasiliju Ispovedniku              Ubijen muškarac u Preljini              Cena jaja na pijacama od 15 do 35 dinara              Na koji parfem želite da mirišete ovog proleća?              Na koji parfem želite da mirišete ovog proleća?             

 
Промоција књиге "Презимена" Салиха Селимовића
Trenutno na sajtu: 301       |       Podeli:
14.06.2017 | 0 коментар(а)



Нова Варош - Историчар из Сјенице прикупио податке о 740 презимена на Сјеничко-пештерској висоравни Корени порекла и гране лозе,

сведочанства о настанку и нестајању презимена на простору где су се укрштали ветрови, путеви, војске, вере...

Поштоваоци писане речи, а посебно љубитељи историјско-географске грађе, имаће прилику да се у четвртак (15. јуна), у нововарошкој Библиотеци упознају са 11. књигом Салиха Селимовића (73), професора и историчара из Сјенице – „Презимена и њихово порекло на Сјеничко-пештерској висоравни“.

Промоција је заказана за 19 сати, а о пролетос објављеној књизи у издању ужичког „Графичара“, поред аутора, говориће неколоико познавалаца његовог дела, док ће чланови аматерске глумачке дружине казивати одломке из књиге.

Трагајући по архивама, прелиставајући хиљаде страница књига и периодике, али и табанајући по селима, од Кладнице, до Бара, Долића, Буђева, Корита и Карајукића Бунара, истраживач је међу корице књиге сабрао податке о 740 презимена, о коренима фамилија, одакле су им стигли преци и где су се све запутили и свили гнезда.Уз гранање лозе, аутор доноси и низ појединости о знаменитим именима, а код православаца наводи и крсне славе.

- Највећи број презимена настао је у другој половини 19. века, а нека су старином, још из 16. века - каже Селимовић.- Уз писане трагове, казивања најстаријих људи, без обзира на сву могућу субјективност, била су, ипак, драгоцена и најчешће путоказ за даља истраживања. Морам да кажем и то да сам наилазио на неразумевање, па чак и на отворено одбијање сарадње код појединаца. Многа презимена су се мењала из више разлога...

Овде су се вековима укрштали ветрови, путеви и каравани, а на стратешки важном простору сукобљавали интереси и војске. Зато су и занимљиви подаци о кретању и где се насељавало и селило православно и муслиманско становништво, како су овамо стизали Васојевићи, Кучи, Пипери, Морачани, али и Клименти, Малисори и друга католичка племена од Скадра и околине. На историјске ломове и сеобе утицало је и то што је овај простор био „копча“ између Босанског и Косовског вилајета, Кнежевине Србије и Црне Горе, а затим и као тампон зона и коридор до „топлих мора“ моћних комшија.

Аутор књиге Салих Селимовић

 - Становништво је одлазило и долазио и, што је рекао један од саговорника, „стално је врвило“ - наглашава Селимовић.- Ратови, буне, устанци, разне епидемије, аграрна пренасељеност, крвна освета, па и сваковрсни притисци били су узроци страдања и миграција, а на опстанак народа улогу су имале и природно-географске карактеристике простора с просечном надморском висином од око 1200 метара.

Пишући о пореклу породица, аутор књиге наводи да су презимена уписивана по оцу или много ређе по мајци. Настајала су и по звању и титулама родоначелника, многа су регистрована по занимању родоначелника, надимку, некој телесној и карактерној особини, затим у вези са неком животињом или биљком. Постоје презимена каже, и као атропоними, ојконими ( по месту или крају) или као етноними (по етничком, племенском, братственичком поореклу).

Слелимовић подсећа и на најбројнија презимена на Сјеничко-пештерској висоравни, као и без којих су породица, православних и муслиманских, матичне књиге...

Наставља истраживања

- Остајем у обавези да наставим истраживања, јер нисам сва стара, старија и новија презимена успео да прикупим и обрадим у оној мери којој сам желео - не предаје се неуморни истраживач и хроничар висоравни.

Извор: Златар инфо, Д. Гагричић




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 158.136.258 посета
Тренутно на сајту: 301 посетилац(a)