Ниска цена и приноси малине, условили су и мање ангажованих берача 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
Ниска цена и приноси малине, условили су и мање ангажованих берача
Trenutno na sajtu: 527       |       Podeli:
24.05.2018 | 0 коментар(а)



Ариље - Сваке године само у Ариљу ангажује се око 15.000 сезонских радника на берби малина. Ове сезоне, неизвесна је цена „црвеног злата” али и берачи. Према речима Добривоја Радовића
Добривоје Радовић и Драган Богдановић, фото: ГЗС

председника Асоцијације малинара Србије сезонских радника има довољно на нивоу целе Србије.

„Мислим да људи мало више паниче, 15 дана је остало до брања. Ниска цена малине узроковала је и условила да се произвођачи не усуђују да ангажују бераче. То је једини разлог, јер не можете нешто дати, а да оберете малину и да будете у минусу. Да је цена малине као пре две године све би било другачије и боље”, каже Радовић и додаје да је боље да се обере много мање малине у оквиру породице, него да се ангажују сезонски радници и остану неисплаћени.

Он наводи да су површине под малином последњих година повећане али су приноси мањи.

„Када је реч о дневницама, услови у Моравичком и Златиборском округу су исти и крећу се од 1.800 до 2.500 динара и бирачи сами могу одлучити колико могу зарадити. Свакако ће ове године више зарадити они него ми малинари. Нама је дневница 100 динара и обезбеђујемо храну а онај ко убере 35 до 40 килограма може зарадити једну ипо просечну плату у Србији. Сматрам да није тешко наћи доброг берача, 70 одсто њих је квалитетно, али малину није лако брати”, истиче Радовић додајући да ће број ангажованих сезонских радника бити мањи јер временске непогоде су уништиле добар део малиногорја а род је опао од три до пет тона.

Да ће малина ове године свакако бити обрана потврђује и Драган Богдановић председник Удружења „Виламет спас” из Ариља.

„Мало више се дигла фама око берача. Истина је да су сезонски радници из околине Прибоја, Пријепоља и Босне и Херцеговине засадили своју малину тако да се сада највише ангажују сезонски радници са југа Србије. Ове године што се тиче мојих малина потрудићу се да са породицом оберем већи део рода да би смањио број берача. Биће ми потребно осморо сезонских радника а спреман сам да платим од 1.800 до 2.200 динара уз смештај и три оброка. Ако се одлуче могу да беру и по килограму, цена је од 30 до 40 динара, па како ко одлучи. Чуо сам да је тренутна откупна цена малине око 120 динара и ми нисмо спремни да сезонске раднике платимо више од 2.200 динара ”, додаје Богдановић.

Да берачи ове године трежа мало већу цену од оне која је била претходних година потврђује малинар Драгослав Гавриловић из Ариља.

„Нисам у могућности да плаћам дневницу већу од 2.000 динара зато јер је већ најављено да ће малине бити јефтина а ни принос ове године није онакав какав сам очекивао. Они који мисле да могу да зараде новац, нек пробају да беру и по килу, ја ћу дати 40 динара по килограму, па ако наберу 60 до 70, могу да зараде и 2.800 динара”, каже Гавриловић.

Малинари Драгослав Гавриловић и Мишко Гавриловић, фото: ГЗС 

Малинар Мишко Гавриловић из села Радаљево потврдио је да малину није лако брати.

„Када је 40 степени, ја раднике склањам из малињака али се договарам да раном зором поране како би обрали део рода. Више од 2.000 ове године нисам у ситуацији да плаћам, ангажоваћу мањи број сезонских радника а гледаћу да већи део рода оберем са својом породицом”, каже Гавриловић.

Први огласи за бераче малина, у јавниим гласилима али и на стубовима, су осванули. Али у надметању произвођача црвеног злата све је дозвољено. Поред смештаја и три оброка нуде се и посластице, а има и оних који нуде ноћно купање у базену. Са друге стране има и потенцијалних берача који своје услуге брања нуде али не испод цене од 3.000 динара.


Глас западне Србије




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.791.922 посета
Тренутно на сајту: 528 посетилац(a)