Љубоје из Чачка у једној смени направи чак 100 тепсија омиљеног српског доручка и може добро да заради 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
Љубоје из Чачка у једној смени направи чак 100 тепсија омиљеног српског доручка и може добро да заради
Trenutno na sajtu: 631       |       Podeli:
09.05.2022 | 2 коментар(а)



Чачак - Будућност омиљеног српског доручка, масног бурека, могла би у неким наредним
Љубоје из Чачка преко двадесет година је бурекџија, фото: РИНА

годинама бити веома упитна јер је све мање младих који се одлучују да заврну рукаве и испрљају руке брашном, уљем и месом. Иако је плата добра, у престоници и око 1.000 еура, све је узалуд. Част овог специјалитета најчешће брани стара гарда, скоро пред пензијом. Чачанин Љубоје Смоловић врхунски је мајстор свог заната, испод његове руке до сада је изашло на хиљаде врућих бурека и специјализовао се само за његово прављење. Таквих као он, данас је мало.

"По мени, све друго сем бурека је доста теже правити јер онај који прави пецива, мора да ради читаву ноћ. За бурек, устанеш мало раније.. око три сата, треба да се замеси тесто, затим одстоји у зависности од температуре да упије масноћу како би посло могло да се баца и развуче у танке корице. Велики гиганти у нашој области, некада су обучавали по 10 младих пекара од којих је неколицина остајала у послу и добијала титулу мастора, данас бар у нашем граду можеш на прсте да их набројиш", каже за РИНУ Љубоје.

Фото: РИНА

Овим послом бави се годинама уназад и као свршени средњошколац кренуо је стопама свог оца запосливши се тада као приправник у прављењу теста. Одмах је знао да је то његова будућност, а пекарска униформа постала је сасатвни део његовог живота све до данас.

"Као мало на ком месту свидело ми се у пекари тада само из једног раглога што је била редовна плата, вероватно сам због тога овај посао и заволео, имао сам од кога да научим. Након дугог низа година које сам провео у производњи, схватио сам да је најбоља ствар у пекраству правити бурек и тако остао да месим преко 25 година", рекао је овај мајстор.

Љубоје каже да процедура прављења бурека није компликована, али да посао ипак мора да се воли како би се обављао дуги низ година.

"Млади људи врло лако одустану од тога да постану бурегџије, јер поред радног времена које траје некада и по 12 сати, док не стекну знање да бурек праве на тактику и умеће уместо на снагу, док то схвате већ су вратили кецељу и кренули на врата", рекао је Љубоје.

фото: РИНА

Нека норма која је просечна јесте да се направи девет тепсија за сат времена, што значи да се у једној смени која траје десет сати направи и до 90 тепсија.

"Ја када сам био у пуној снази, не гледајући на сат колико радим, правио сам и до 400 тепсија дневно када се бурек извозио за Немачку и друге земље", присећа се овај Чачанин и откирва мале тајне великих мајстора у спремању овог специјалитета.

"Кору мораш да бацаш све док је толико не истањиш да буде као лист папира. Сваки новопечени, мајстор мисли да је довољно два пута да тесто бациш и то постаје бурек, ако хоћеш да направиш добар продукт мораш да се помучиш. Бурек не сме да има тежину, већ танкоћу", закључује Љубоје.

 

РИНА / ГЗС




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


cacak burekdzija tepsije porcije zarada

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (2)

  • Србин

    Бурек је арапско јело
  • Kone

    Koja je ovo pekara



  •  















     


     

    © Глас Западне Србије
    Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
    032 347 001
    redakcija@glaszapadnesrbije.rs

    Импресум

    Статистика сајта:
    Прес: 155.790.996 посета
    Тренутно на сајту: 632 посетилац(a)