Vidikovac Biokovo ulazi na UNESCO-vu listu, da li je Kablar sledeci? 


Hladno, moguća kiša, temperatura do 13 stepeni              Danas isplata pomoći penzionerima od 20.000 dinara              Marušić: Od uspona dinastije Obrenovića do njenog pada i nestanka sa istorijske scene Srbije              Zasedao Privremeni organ opštine Požega              Srbija kupila dokument kojim je Hitler izdao naređenje za napad na Kraljevinu Jugoslaviju              Treći poziv za subvencije Projekta konkurentne poljoprivrede Srbije 50:40:10 od 4.decembra              Društvo pčelara „Matica“ Gornji Milanovac organizuje redovnu godišnju skupštinu u nedelju 3. decembra 2023. godine              Miloš Vučević danas u poseti Zlatiborskom okrugu              Čačanska publika uživala na koncertu Alena Islamovića              TO Zlatar i TO Prijepolje predstavile svoje ponude na Međunarodnom sajamu turizma u Novom Sadu             

 
Vidikovac Biokovo ulazi na UNESCO-vu listu, da li je Kablar sledeci?
Trenutno na sajtu: 358       |       Podeli:
19.09.2023 | 0 коментар(а)



Kako prenosi ugledni britanski časopis „TimeOut”, stakleni vidikovac na Biokovu biće uvršten na UNESKO-vu listu Globalnih Geoparkova.



„Hrvatska od sada može u svoju ponudu uvrstiti i treći UNESCO Globalni Geopark, nakon što su na poslednjem sastanku Saveta prihvaćeni Biokovo-Imotska jezera. Centralna Dalmacija bogata prirodnim raznolikostima, biće u proleće 2024. godine, zvanično dodata UNESKO-voj listi Globalnih Geoparkova i pridružiće se Parku prirode Papuk u Slavoniji i Viškom arhipelagu, kraj dalmatinske obale.

Sveukupno, u Evropi se nalazi oko stotinu UNESCO Globalnih Geoparkova, koji čine deo svestke mreže uspostavljene radi očuvanja zemljinog geološkog nasledja i promocije održivog razvoja.

S pogledno na Makarsku rivijeru, Park prirode Biokovo predstavlja dug greben ispresecan prirodnim stazama koje nude uvid u milenijumske geološko formacije i neverovatne poglede na Jadransko more. Prirodne karakteristike regiona uključuju piktoreskno Crveno i Plavo jezero u Imotskom, čiji se nivo vode menja sa godišnjim dobima. Biokovo ima i atrakcije koje je kreirao čovek, kao što je stakleni vidikovac postavljen 2020. godine na Ravnoj Vlaski”, prenosi ovaj časopis.

Sličan vidikovac gradi se i na Kablaru čime će ova planina slediti slične primere širom Evrope, što će ovaj kablarski vrh svrstati među najposećenije turističke destinacije Srbije, s obzirom na pejzaž, malu srpsku svetu goru i Ovčar banju.

Izgradnju vidikovca podržala je Republika Srbija, grad Čačak, SPC, brojna planinarska udruženja i 99 odsto meštana Kablara.

Protiv izgradnje su dvojica ekologa koji iz politički motivisanih razloga protestvuju čas na Kablaru, čas u Kruševcu, Novom Sadu, Gornjem Milanovcu.

 

GZS/TimeOut




PODELI:






Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


VEST UNESCO BIOKOVO TIMEOUT KABLAR

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 













 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 149.902.236 посета
Тренутно на сајту: 357 посетилац(a)