DNEVNO USRBIJI OSTANE 80 RADNIKA BEZ POSLA 


Danas se obeležava Duhovski utorak              Danas promenljivo oblačno, mestimično sa kišom i pljuskovima              Proglašena vanredna situacija u Kosjeriću, 4 500 stanovika bez pijaće vode              Ministri Vesić i Tanasković u Ivanjici zbog poplava, sastanku prisustvuje i direktor Srbijavode              Tanasković: e-Agrar će pravilnije usmeriti novac za subvencije u poljoprivredi              Puzović: izgradnjom obaloutvrde biće rešen problem plavljenja škole u Kovilju, radovi kreću sutra              Vesić: Radiće se pet kilometara puta od Kovilja do Bratljeva              Ženu sa decom udario autobus u Ljigu             

 




DNEVNO USRBIJI OSTANE 80 RADNIKA BEZ POSLA
05.10.2012 | 0 коментар(а)



Ne prođe nijedan dan u kojem barem jedan poslodavac u Srbiji ne proglasi svoga radnika - viškom. Tako je samo od početka ove godine sa radnog mesta direktno na biro otišlo čak 33.270 radnika, koji više nisu potrebni svojim firmama.To govori da će do kraja godine brojka prebaciti prošlogodišnju od ukupno 42.500. Da stvar bude gora, sindikalci tvrde da je broj otpuštenih daleko veći.

"U Srbiji svakoga dana poslodavci proglase između 50 i 80 radnika za tehnološki višak", kaže za Novosti Ranka Savić, predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata. 

Primera radi, u duvanskoj industriji ”Filip Moris”, koja je nekada brojala hiljade zaposlenih, danas radi samo njih 312.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u Srbiji 342.261 građanin još nije pronašao posao iako je ”status” tehnološkog viška zaradio pre najmanje pet godina. U Ministarstvu rada objašnjavaju da radnik može da se proglasi za višak zbog tri razloga. Prvi je tehnološki - ako je firma kupila nove mašine koje automatski obavljaju ono što je rađeno ručno. Drugi je - ekonomski, odnosno firma je pred bankrotom, a treći - organizacioni, tj. usled spajanja dve firme ukidaju se duple pozicije.

Dok ne nađe novi posao ili se ne penzioniše, radnik proglašen za tehnološki višak ima pravo na novčanu naknadu, i to u visini od 50 odsto plate koju je primao u poslednjih šest meseci. 

Ta pomoć, međutim, ne može biti veća od 40.000, ali ni manja od 16.000 dinara mesečno i najduže može da se isplaćuje dve godine. 

U NSZ dodaju da je kvalifikaciona struktura ovih viškova poprilično ”šarena”, ali da je među njima skoro 5.000 visokoobrazovanih radnika. Najviše je, međutim, onih sa diplomom srednje škole - 63,3 odsto, a potom onih koji nemaju kvalifikacija ili su polukvalifikovani - 21,6 odsto. 

U prošloj godini je mnogo više radnika uspevalo da naplati po sto evra za svaku godinu staža, ali danas to gotovo nikome ne polazi za rukom. 

Ove godine više od 90 odsto onih koji su proglašeni za višak nisu dobili ni dinara jer su im preduzeća propala i uprkos tome što bivši radnici imaju pravo na taj novac, oni nemaju od koga da ga naplate.

IZVOR: NOVOSTI








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
060 5000 150, 032 347 001

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 142.704.168 посета
Тренутно на сајту: 135 посетилац(a)