Градоначелник одговорао на питања одборника: Ово је највећа инвестиција у Чачку 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
Градоначелник одговорао на питања одборника: Ово је највећа инвестиција у Чачку
Trenutno na sajtu: 456       |       Podeli:
16.05.2018 | 0 коментар(а)



Чачак – Првог дана заседања чачанског парламента, водила се велика полемика о првој тачки дневног реда

која се тиче отуђења грађевинског земљишта у Прељини, без накнаде, компанији Форверк.

Градоначелник Чачка Милун Тодоровић одговаро је многобројна питања одборника везана за нечаку компанију.

Тодоровић је напоменуо да Форверк компанија успешно послује већ осам генерација, сада већ у више секција.

Основни посао којим су се бавили је производња предива пре 182 година. Имају и данас велику производњу и продају тепиха, па је неко од колега помешао Форверк са Форверк аутотех и драјвтех која се бави производњом за аутоиндустрију, која је ова фирма развила почетком 20. века. Форверк се и даље развија и улази у нове програме као што су електромобили”, рекао је Тодоровић.

Колега Александар Сретеновић поставио је питање коме остаје земљиште?

Правобраниоц је дефинисао да не можете добити, по закону о планирању и изградњи, дозволу о изградњи ни употребну дозволу док нисте власник земљишта. Можемо причати да ли је то добро или није али тако је”, каже градоначелник.

Која је вајда локалне самоуправе ако отуђи земљиште површине 14,2 хектара, питао је Ацо Ђенадић.

Сматрам да је вајда вишеструка. Ми смо инвестирали, првенствено држава у индустријску зону у Прељини не само у Форверк. То је инвестиција за наредних, убеђен сам 30 година (јака струја, гас, саобраћајнице, површинска атмосферска вода, канализација, оптика и остало). Имамо још 4,2 хектара која се воде на Коњички клуб. Обећали смо да када буде усвојен план аеродрома Прељина, припојиће се у јавну својини око 16 хектара земљишта како би се направио модеран хиподром, а 4,2 хектара где су сада штале остаје у власништву града. Такође, остаје са леве стране, по доношењу у овој скупштини, план аеродром Прељина, још око 305 хектара за друге могућности, да не лицитирамо на десетине и десетине инвеститора. Ту су и домаћи инвеститори у залеђу те локације, као што су Атријум, Камелија и Волво сервис који једва чекају да се тај план донесе да могу да шире своје капацитете, као и да имају добру струју и гасификацију. Та локација је опредељена за стране инвеститоре али није опредељена само за Форверк”, истакао је Тодоровић.

Градоначелник наводи да је оснивачки капита 108 милиона и да се са њим веома лако барата.

У Србији можете да оснујете фирму као што знате за 500 динара. Свота од 108 милиона динара је можда највећи оснивачки капитал, односно улог који једна фирма има. Наравно да је 100 одсто власник, немачка компанија Форверк ”, рекао је он.

Многи одборници су поставили питање због чега је седиште фирме Форверк на Новом Београду.

Фирма је регистровна у децембру и тренутно им је седиште на Новом Београду, инвестирали су нешто мање од милион евра у три компаније да би могли да послују и да склапају уговоре са извођачима и да плаћају све што је неопходно. Када се заврши комплетан пројекат обавеза инвеститора је да седиште фирме преселе у Чачак и рок за то је 30 дана од добијања употребне дозволе. Три физичка лица која су тренутни заступници, нико није рекао да су то Срби, али су наши грађани. Један је инжењер у два правна лица, а један у трећем. Глобалну политику у седишту, у Чачку водиће њихов човек, од поверења инжењер са породицом који ће живети овде у наредних једанаест година”, каже Тодоровић.

Градоначелник је објаснио и наводне изјаве да ће Форверк добити све прикључке џабе рекавши да никоме ништа није бесплатно.

Ови људи ће плаћати 50 милиона евра из сопствених прихода, 20 милиона евра за грађевински и архитектонски део а за сада 24 милиона евра у опрему и технологију знања. Ту није крај, постојаће тренажни центар и едукације свих запослених од менаџмента па осталих. Ниједан погон Форверка није затворен у свету а имају их у осам земаља”, изјавио је Тодоровић.

Он је додаје да ће немачка компанија плаћати све порезе ои да нису ослобођени ни пореза на зараду ни на имовину. Град Чачак, ће у пуном профилу, имати око 40 милиона динара директног новца у буџет а за 11 године да ће уплата бруто зарада бити минимално 70 милион евра.

Драган Ћендић питао је Милуна Тодоровића, да ли он са својим пријатељима донео такву одлуку и уступио без накнаде земљиште.

Одговор је да. Ако ће неко да инвестира 120 милиона евра минимално, ако ће да донесе знање и нову технологију и да развија региона без дилеме бих дао. Мислим да је то одлична одлука. А уједно да одговорим и колегиници Живковић која ме је питала да ли је то моја дедовина и да ли ја имам тапију. Наравно да немам, ви ћете донети одлуку ја ћу је поштовати, каква год она била. Али да ми је дедовина без дилеме бих поклонио земљиште. Имам осам хектара у Горњој Горевници ако неко од инвеститора буде хтео да инвестира и запосли 100 људи ја обећавам да ћу моју прадедовину са воћем поклонити”, рекао је Тодоровић.

Одборница Биљана Рубаковић осврнула се да је градоначелник два пута поновио да није било примедби на елаборат.

Искрено очекивао сам да неко од струке укаже на неке можда пропусте или друге ствари. Много посвећено су се људи бавили тиме у протеклих седам месеци”, истакао је Тодоровић.

Градоначелник је одговорио и на констатацију Радмиле Живковић да иде са свитом, рекавши да кроз Чачак иде слободно без телохранитеља, а у скупштини седи са начелницима, правобранитељем и шефовима, који су водили случај Форверк и који су о њему боље обавештени.

Одговор је добила и одборница Весна Новаковић која је питала зашто три компнаније.

Зато што имају различит програм. Једна се тиче електромобила, која јесте у развоју али је будућност и она ће запослити 50 људи. Друга компанија је Форварк, која ради много деценија за ауто индрустирју, производи споне и заптиваче, и нормално је да се те две ствари не мешају. Трећа је, такође у развоју, а раде кедере и асортиман из области гумене производење. Колико је запослених толико је и удела. Минимална број запослених у све три компаније мора бити хиљаду људи”, наводи Тодоровић.

Милош Ракоњац је имао примеду, на како је рекао, присутност градоначелника на седницима скупштине.

На сваком заседање сам био, са неких сам морао да изађем због пословних обавеза. Немам проблем да одговорим на било каква питања, у која сам упућен. А вама се дивим што можете на сваку теми, и по свакој тачки да изађете и причате. То је за мене генијало, ја нисма такав генијалац признајем”, рекао је Тодоровић.

Први човек Чачка осврнуо се и на број незапослених на евиденцији службе, где предњаче људи са четвртим степеном стручне спреме.

Ми смо определили три милиона за преквалификације, ако буде потребно, али и без тога имамо довољан број кадрова у шта се уверио и сам послодавац”, истакао је Тодоровић.

Градоначелник схвата неповерење одборника у вези Форверка, али наводи да су веома дуго били у елаборату и да су консултовали све агенције које имају искуства у овим пословима јер ово није прва немачка компанија у Србијиј, већ 70.

Неки одборници су поставили питање да ли ће радници у тим фабрикама бити угњетавана.

Ако се на скупштини донесе одлука, коју ја лично очекујем, јер Чачанима је бито да имају посао. Нећемо дозволити, као локална самоуправа, да запослени буду робови, без топлог оброка, прековременог”, наводи Тодоровић.

Градоначелник је изнео и следеће кораке које их очекују после скупштинског изгласавања.

Закључак Владе а онда и потписивање Уговора о отуђењу, захтева за дозволу и почињак градње. Надамо се у новембру отварању 40.000 квадрата Форверка”, каже Тодоровић.

Драган Ћендић је питао који степен ризика носи овај цео случај.

Трудили смо се да се заштитимо максимално, банкарском гаранцијом наплативом на први позив, чак и меницима са затезном каматом ако се не испуне услови. До 2030. је задњи рок да се сви услови из уговора испуне”, рекао је градоначелник.

Тодоровић је додао на крају да оно што је држава учинила и људи који желе да инвестирају не смемо омаловажавати, јер то није добар почетак.

Градоначелник је истако да се не памти да је у задњих 40 година неко толико инвестирао у Чачак и да треба да оваквих компанија буде што више.

Глас западне Србије



 




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.777.511 посета
Тренутно на сајту: 457 посетилац(a)