kako bi iskazali nezadovoljstvo postignutom cenom na trećem javnom nadmetanju, održanom 5. septembra, a na kome je ponudjena pokretna i nepokratna imovina ove fabrike.
„Iako su se na licitaciju prijavila četiri pravna lica, oni se nisu nadmetali. Smatramo da je postignut neki dzentlmenski dogovor kako se ne bi postigla neka kvlaitetnija i bolja cena. Mi smo se danas okupili i da apelujemo i na Odbor poverilaca da ne da saglasnost za postignutu cenu jer je Odbor poverilaca na prethodnom javnom nadmetanju odbacio cenu od 560 miliona pa ne bi bilo logično i ne bi postojalo obrazloženje da se prihvati ponuda koja je 10 puta manja”, rekao je Dušan Đelić, predsednik Skupštine poverilaca i bivši predsednik Industrijskog sindikata.

Dušan Đelić, predsednik Skupštine poverilaca; Foto: GZS
Đelić je istakao da je cilj današnjeg okupljanja i da se podseti Odbor poverilaca na imovinu koju ova fabrika u stečaju poseduje, a tu spada 30.000 kvadratnih metara radnog prostora koji je smešten na zemljište površine 3,5 hektara u strogom centru grada, zatim tri magacina koja su po njegovim rečima puna gotovih proizvoda ali i 528 mašina u ispravnom stanju.
On je naveo da se u Odboru poverilaca nalazi pet članova: po jedan predstavnik „Dunav osiguranja” i kompanije „Sloboda”, zatim dva državna predstavnika iz Fonda za razvoj i Poreske uprave i jedan predstavnik radnika.
„Naš poverenik koji zastupa radnike se već jednim dopisom obratio i ukazao da bi bilo štetno da se sva ova imovina proda za svega 58,8 miliona dinara, što je oko 500.000 evra ili prevedeno, to je dva dobra stana u Beogradu na Vračaru”, istakao je Đelić.

Nezadovoljni randici FRA okupili se ispred Privrednog suda u Čačku; Foto: GZS
Ukoliko se i ova ponuda odbaci, odnosno ako Odbor poverilaca ne prihvati 58,8 miliona dinara sledeće nadmetanje za FRA obaviće se putem „zatvorenih koverti”, a danas okupljeni radnici su istakli da tada očekuju bolju ponudu od trenutne kako bi se i oni ali i ostali poverioci mogli namiriti.
Jedan deo radnika FRA naplatio je svoja potraživanja ali ima onih koji do sada nisu dobili ništa.
„Oko 450 radnika Fabrike reznog alata prijavilo je svoja potraživanja Fondu solidarnost i jedan deo njih je naplatio svoja potraživanja. Ostalo je oko 170 radnika koji nisu u prvom isplatnom redu i nisu isplaćeni, a ni sa ovom prodajom njihova dugovanja ne mogu da se izmire. Oko 1.600 radnika ima izvršne sudske presude iz 2004. godine, a njima još uvek nisu isplaćeni doprinosi i to stvara problem, jer oko 60 radnika je već steklo uslov za penziju, a oni to nemogu da ostvare jer 20 meseci od otvaranja stečaja nisu odrađene sve potrebne radnje kako bi ti radnici ostvarili svoje pravo i počeli da primaju penziju koja je i onako mala i bedna”, zaključio je Đelić.
GZS