Еурибор пада у последњих десетак дана, нови раст није искључен 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
Еурибор пада у последњих десетак дана, нови раст није искључен
Trenutno na sajtu: 564       |       Podeli:
20.03.2023 | 0 коментар(а)



Еурибор је после годину дана узастопног раста почео лагано да пада, а то би могле да буду и добре вести за све кориснике кредита у Србији



чије су рате расле и прошле и ове године. Ипак, централне банке страхују и даље од инфлације, не искључују нова заоштравања монетарних политика, што значи и да је крај расту камата у Србији.

Тренутна вредност тромесечног еурибора је 2,750 одсто, и то је видљив пад у последњих десетак дана. На 8. март еурибор је износио 2,94 и тада се опасно приближио "црвеној граници". Дан после је пао на 2,92, а онда и на 2,64 колико је вредео 16. марта. У сваком случају видели смо силазну путању.

И ФЕД, и Европска централна банка и НБС наставиле су да повећавају кључне камате. Страх од инфлације и даље постоји. Америчке Федералне резерве о новим каматама одлучују у уторак и среду (21. и 22. марта).

ЕЦБ претходно је повећала три кључне каматне стопе за 50 базних поена, што ће недвосмислено довести до повећања Еурибора, па самим тим и свих кредита индексираним у еврима у Србији. Практично ова одлука ЕЦБ подићи ће рате за тих 0,5 одсто, што за неког ко има стамбени кредит значи повећање рате само од ове одлуке између 15 и 35 евра.

Тако на пример, ако је неко узео кредит од 50.000 евра на 20 година, са каматом од 3,5 одсто, везану за шестомесечни Еурибор, и то прошле године, њему је рата износила око 276 евра. Ако узмемо у обзир да се рате са шестомесечним Еурибором усклађују два пута годишње, у јулу и децембру, и урачунамо скок Еурибора, он од јула рату плаћа месечну рату 296, а од 1. јануара када су се последњи пут ускладиле плаћа око 360 евра.

Да се ради о кредиту везаном за 3М Еурибор, након скока рате у јулу, њима је следовала и једна у септембру, након које су рату плаћали 337 евра. Они којима је кредит везан за 3м Еурибор, стиже повећање и 31. марта.

Обуздавање инфлације ће и даље остати примаран циљ којима се управљају руководећи у Европској централној банци.

- Наставиће да гледају инфлацију, шаљу такав сигнал. Ово је била интервенција Швајцарске националне банке за „Креди Свис” и ЕЦБ нема ништа са тим. Она за своје велике централне банке и то ове најјаче „Дојче бенк", „Парибас БНП" И „Социете Женерал” каже да је све у реду и то за сада стварно делује тако - рекао је Грубишић.

Са колапсом озбилњих банкарских система је може бити у вези негативни раст шестомесечног Еурибора претходних дана, чија је вредност 14. марта била 3,035 одсто. Ово је први пут да овај параметар падне толико у једном дану. Затим је Еурибор изненађујуће наставио је да пада у наредна два дана и 17. марта је износио 2.482 одсто. Иако прва асоцијација на то логично може бити могућност нижих рата за кредит, то се неће десити сад, јер су централне банке одлучне у настављању оштре монетарне политике.

Грубишић наводи да једино до чега ће сигурно доћи је повећање опрезности и праћења активности банака и да је инфлација њихов примарни проблем.

- Оштрија ће бити регулатива тих великих банака еврозоне да се види на време да ли се појављује проблем јер то је улога ЕЦБ, али немамо најаве да ће то утицати на каматне стопе јер се ту гледа инфлација - закључује професор.

Раст рата за кредит

Званична одлука ЕЦБ-а је повећање три кључне каматне стопе за додатних 50 базних поена. Нова каматна стопа главне операције рефинансирања биће 3,5 одсто, стопа на маргиналне кредитне олакшице 3,75 одсто, а стопа на депозитне олакшице бити три процента. Ово ступа на снагу од 22. марта.

Стручњаци су сагласни да ће се овакви удари на инфлацију кроз каматне стопе наставити јер се она још није "охладила". То ће најпре осетити грађани који имају кредите са варијабилном каматном стопом у еврима јер ће њихова рата порасти сходно увећању Еурибора.

Еурибор, односно индекс по којем банке међусобно позајмљују новац, усклађује се по одређеним датумима, на пример, шестомесечни се усклађује 30. јуна и 31. децембра. Тек после тога ће бити познато се колико процената ће порасти кредити, али како наш саговорник Грубишић каже: "све зависи од пословне политике банке".

- Увек око два процента виша каматна стопа у динарима него у еврима, што се и сад дешава - оквирно је додао Грубишић.

Тренутно шестомесечни Еурибор износи 3,13 одсто, док је на почетку месеца износио 3.31 одсто. На почетку године је још нижи са вредношћу од 2.73.

Његове вредности се објављују свакога дана у 11 часова пре подне. Објављује их „Thomson Reuters”, а надгледа Европска банкарска федерација. Има их више, а најпознатији су тромесечни, шестомесечни и дванаестомесечни.

ГЗС/




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.759.880 посета
Тренутно на сајту: 565 посетилац(a)