Наставља се чишћење Потпећког језера, стиже додатна механизација 


Majsko vreme i danas varljivo: Promenljivo oblačno, a u pojedinim delovima zemlje obilnije padavine              Đedović potpisuje memorandum za projekat fabrike solarnih panela              Danas jedni slave Dan pobede nad fašizmom, a drugi - Dan Evrope              Srednjoškolci koji izaberu dualni model će dobijati od države 5.000 dinara mesečno              Crvene mrlje plutaju Limom              Opština Lučani raspisala poziv za predloge kandidata za opštinska priznanja             

 
Наставља се чишћење Потпећког језера, стиже додатна механизација
Trenutno na sajtu: 296       |       Podeli:
13.01.2023 | 1 коментар(а)



Прибој - Иницијативом Министарства заштите животне средине и Општине Прибој, ових дана кренула појачана акција на чишћењу



плутајућег отпада са Потпећког језера,које се зауставило на последњој ланчаници. У питању је нових 10 до 15 хиљада кубика смећа, које је стигло уз горњег тока Лима, а које се са језера уклања механизацијом и даље транспортује до регионалне депоније „Дубоко” код Ужица.

Са сваким озбиљнијим падавинама из горњег тока Лима на Потпећко језеро стигну нове количине плутајућег отпада.

„Електропривреда Србија у сарадњи са Србијаводама и Општином Прибој настављају радове на чишћењу језера, односно одношење смећа са ланчанице. Сутра нам стиже додатна механизација и мислим у наредних 15 до 20 дана, у зависности од временких услова, мислим да ћемо очистити Потпећко језеро”, рекао је Предраг Шапоњић, директор „Лимских хидроелектрана”.

Предраг Шапоњић, директор „Лимских хидроелектрана”

Када се заврши ова акција коју одрађују и плаћају Општина Прибој и институције Србије са првим следећим обилнијим падавинама уз повећан водостај на Потпећком језеру опет ћемо имати исту слику и хиљаде кубика новог смећа. Прблем је евидетно међународног карактера па се мора утицати на релевантне институције у Црној Гори да и они, као што је урађено у току Лима кроз Србију предузму конкретне мере и уклоне дивље депоније са обала заједничке нам реке Лим. Овако, поново исти актери покушавају да неутралишу последице туђег немара.

„Ми сматрамо да највећа количина смећа долази из Црне Горе, и морамо заједнички решавати проблем. Радили смо 2015. године студију плутајућег отпада и установили смо да Лим протиче кроз пет општина у Црној Гори а кроз три у Србији и да на обали реке живи око 180.000 становника. Те пштине прикупе на годишњем нивоу 45.000 тона отпада и ако само мали део заврши у Лиму ми имамо еколошку катастрофу”, истакао је Шапoњић.

Министарство заштите и животне средине поставило је ткз. речне преграде па смеће уместо на брани Хидроелектране Потпећ сада се зауставља на последњој ланчаници и тиме су заштићене од хавариеа сви енергетски објекти у дринском сливу.


ГЗС

Прилог се емитовао у синоћњем Дневнику западне Србије:




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (1)

  • Brko

    Zasto ne postave mezu za prikupljanje plutajuceg smeca na granici sa CG i onda ispostaviti racun njima . A ako to nevole neka postave oni uzvodno i nema problema .A ako se pokaze nizvodno opet onda neka ove varosi i varosice uzvodno pokriju ciscenje .Ovako kao niko nije kriv a brat bratu ovo je velika SRAMOTA ZA DRUSTVO U CELINI . I puno vam hvala sto ovo prikazujete
  • Srbin

    Tako je



  •  















     


     

    © Глас Западне Србије
    Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
    032 347 001
    redakcija@glaszapadnesrbije.rs

    Импресум

    Статистика сајта:
    Прес: 159.805.792 посета
    Тренутно на сајту: 297 посетилац(a)