Борисављевићи уздизали Рашку област 



 
Борисављевићи уздизали Рашку област
Trenutno na sajtu: 498       |       Podeli:
17.09.2020 | 0 коментар(а)



Нова Варош - У завичајном Музеју у Новој Вароши коначно сабрали део грађе о лози угледних

велепоседника и трговаца. Посетиоце Завичајног музеја у Новој Вароши, одељења ужичког Музеја, однедавно низ докумената, фотографија и записа, уз неке раније експонате, подсећа на животни пут Борисављевића, једне од најпознатијих фамилија велепоседника и трговаца у Старом Влаху.

Борисављевићи су старином из околине Зетске жупе. Крајем 15. века су, после терора Албанаца, свили гнездо у Буковику, под Јавором, а први конак у Вароши подигли су средином 18. века. У селима на десној обали Увца имали су око 2. 500 хектара земље, а на Златару и околини преко две хиљаде хектара шума, пашњака и њива, где се увећавала породична задруга, као и иметак.

„Као велепоседници и трговци, током 19. и у првој половини 20. века, Борисављевићи су знатно допринели привредном, просветном и културном развоју Рашке области. Помагали су, учествовали у устанцима српског народа и ослободилачким ратовима, залагали се за опстанак српског домаћина, за добру пословну сарадњу, за укупан друштвени развој, због чега су уживали велики углед међу суграђанима, пословним сарадницима и представницима власти”, истиче кустос Индира Генџић.

Разгледница: Са поседа фамилије, на Златару 1928, Фото: Архива Музеја

На старовлашкој ветрометини, где је и голи живот био својеврсно јунаштво, лоза се у тешкоћама и довијању борила са алама и вранама Османског царства. Ипак, успевали су да помажу опстанак и обнову светиња у Буковику, Бањи, Милешеви, Пљевљима, откупљивали су црквена имања од Турака и прибављали фермане, али и да подупру подизање школа и довођењем учитеља.

„Кримски рат (1853 - 1856) највише је допринео да поједини нововарошки трговци знатно увећају свој иметак купујући и препродавајући крупну и ситну стоку. У том послу предњачио је Мићо (Тимотија) Борисављевић (1815 - 1871) и његови синови Васо, Алекса и Милан. Трговачка представништва имали су у Скопљу, Митровици, Приштини, Призрену, Солуну, а различиту врсту робе су извозили и у Аустрију, Италију, Грчку, Турску, Дубровник, Немачку. Појављивали су се као донатори на сајму коже у Лајпцигу, а потомке школовали у европским престоницама” , подсећа Генџић.

Кубуре и сабља

У витринама Завичајног музеја од оснивања 2012. су реплике две кубуре које је вожд Карађорђе поклонио Тимотију Борисављевићу, прилоком боравка у Новој Вароши 1809. године. Један од ретких оригиналних експоната је сабља Петра Борисављевића, пуковника у Јаворском рату (1876 - 1878).

Фото: Архива Музеја

Међу последњим објектима које су подигли у завичају билe су пилана у селу Дражевићи, а затим и централа из које је Нова Варош крајем тридесетих година прошлог века добила струју. У Музеју настоје да се у Народној библиотеци Србије конзервира књига пословања Борисављевића из 1909. године, коју су радници пронашли приликом сеобе из пилане у Дражевићима у погон "Слогу", а први директор Душан Никачевић чувао и пре неку годину даровао je Музеју.

Оронула Капела Борисављевића на Зебиновцу, подигнута 1938, Фото: Архива

У граду под Златаром успомену на знамениту лозу чува Борисављевића сокаче, које повезује магистрални пут и главну Карађорђеву улицу, недалеко од цркве. Од свих је на градском гробљу Зебиновац заборављена, како на вратима сведочи натпис "породична капела и гробница Милана М. Борисављевића, поседника из Нове Вароши 1858 - 1932. Подигоше синови Милутин и Душан 1938." Ова двојица потомака су се током Другог светског рата са породицама одселили из Нове Вароши у Крушевац и Београд, а имовина је касније национализована.

Дукате позајмили Влади

У породичниј лози најистакнутију су били Тимотије, Мићо, Васо, Јово, Алекса и Милан. Српској влади позајмили су 10 000 дуката за припрему Српско - турског рата 1876-1878. године, због чега је Васо лежао две године турске тамнице. Они и њихови потомци су бирани у црквено-школске одборе, за председнике општина, народне посланике, представнике среза...


Новости, Д. Гагричић / ГЗС




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


nova varos muzej porodica borisavljevic raska oblast

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.835.316 посета
Тренутно на сајту: 499 посетилац(a)