У Пријепољу обележена годишњица злочина у Штрпцима 


Nagradni konkurs „Najlepše želje pišu se ćirilicom“              U Srbiji danas do 17 stepeni              Gondola od danas u redovnom režimu rada              Čestitke za nove uspehe i priznanja užičkih gimnazijalaca              Sportske igre mladih od sutra u Ljuboviji              Todorović: studija je pokazala da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ni na koji način ne ugrožava stanovništvo             

 
У Пријепољу обележена годишњица злочина у Штрпцима
Trenutno na sajtu: 323       |       Podeli:
27.02.2022 | 0 коментар(а)



Пријепоље/Нови Пазар – У Пријепољу је обележено 29 година од отмице и убиства 20 путника из воза у станици Штрпци.

Руководство општине Пријепоље, и Јасмин Хоџић помоћник министарке за трговину, туризам и телекомуникације у Влади Србије, примили су чланове девет породица отетих и убијених путника из Пријепоља, и уручили им финансијску помоћ.Значајних помака у судском процесу, који се води пред одељењем за ратне злочине Вишег суда у Београду, током минулих годину дана није било, а идаље се трага за проналажењем посмртних остатака жртава.

– Ми смо кренули у поступак са 5 оптужених, прошле године један од оптужених је преминуо тако да се сада поступак води против четири оптужена – казала је Марина Кљајић помоћник оштећених породица.

У разговору са представницима локалне власти питања породица отетих и убијених иста су и после скоро пуне три деценије чекања на правду и на земне остатке својих најмилијих, као и недодељени статус цивилних жртава рата. Они су поновили сумњу, коју годинама уназад износе, да је држава умешана у овај злочин.Оно што још желимо истаћи јесте неопростива спорост судова у решавању овог поступка и неопростива благост казни које злочинци добијају. Злочинци се на суђењу просто ругају жртвама – наводи Наил Кајевић, брат убијеног Нијазије.

Председник општине Владимир Бабић, фото: А.Ровчанин

Општина Пријепоље чини све како би ублажила бол породицама отетих и убијених, поручили су челни људи локалне самопураве.

– Ми смо једни другима најближи, међу нама увек мора постојати разумевање и искреност. Морамо сарађивати и морамо једни другима веровати, пазити се и помагати, јер само тако можемо градити заједничку и успешну будућност. Надам се и верујем да се овако нешто на нашим теренима никада неће поновити – рекао је председник општине Пријепоље Владимир Бабић.Заменица председника општине Самира Ћосовић навела је да већ двадесет девету годину осећа неописиву тугу због догађаја који се десио 27. фебруара 1993. године.

– Тог дана као да се распала слика света који сам до тада познавала, јер до тог момента нисам могла ни слутити да негде живе људи који ће бити у стању да, засигурно по нечијем налогу, зауставе воз, издвоје групу од двадесет људи, међу њима и моје суграђане, одаберу их на основу имена и презимена, и одведу у непознатом правцу како би их лишили живота. У групи је било 18 Бошњака, један Хрват и једно неидентификовано лице. Нико није заслужио да тако сконча, а понајмање путници из воза број 671 који је ишао на релацији Београд – Бар, а који је непланирано заустављен у месту Штрпци. И као да није било довољно извести их из воза, мучити их, убити их, злочинци су се потрудили да се њиховом непочинству заметне траг у тој мери да остаци шеснаест жртава још увек нису пронађени. Поразно је то што сваке године и у нади да ће се нешто променити, као неку мантру изговарамо имена и презимена отетих и убијених и питамо се чиме су то заслужили истакла је Ћосовић.Председник Одбора за људска и мањинска права у Скупштини Србије др Муамер Бачевац апострофирао је да ће предложити нови Закон о борачко инвалидској заштити који ће омогућити стицање статуса цивилне жртве рата и цивилног инвалида породицама жртава.

фото: А.Ровчанин

– За овај злочин су до сада правоснажно осуђене само две особе. Пред Судом БиХ у току је суђење осморици оптужених, док је пред Одељењем за ратне злочине Вишег суда у Београду почело је суђење у марту 2019. године, против петоро припадника Вишеградске бригаде ВРС који се терете као непосредни починиоци злочина у Штрпцима. Инсистирамо на ефикасном и праведном суђењу које ће резултирати одговарајућим казнама окривљенима за које се докаже кривица. Предложићемо и подрзати нови Закону о борачко-инвалидској заштитикоји ће омогућити стицање статуса цивилне жртве рата и цивилног инвалида породицама жртава. Најмање што држава може учинити јесте да им исплати потпуно обештећење. Ово спомен обележје које је пред нама изграђено је једногласном одлуком свих одборнила Пријепољске скупштине. Јасну и гласна И стална осуда овог злочина наших суграђана српске националности показује да чојства има и да нормалан и пристојан свијет презире злочинце и убице – нагласио је др Муамер Бачевац.Цвеће на спомен обележје у Шарапову положиле су највише општинске и државне делегације, потом породице убијених, предстваници Санџачке демократске партије из Новог Пазара и Пријепоља и невладине организације Жене у црном.

ГЗС/ ПП Медиа




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


strpci prijepolje obelezavanje

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.478.835 посета
Тренутно на сајту: 324 посетилац(a)