Отворено Постројење за прераду отпадних вода на Златибору 


Vreme danas: popodne kiša, temperatura od 14 do 18 stepeni              Danas isplata redovne naknade za nezaposlene              Peti dan Srpskog festivala svetske muzike             

 
Отворено Постројење за прераду отпадних вода на Златибору
Trenutno na sajtu: 397       |       Podeli:
29.06.2021 | 0 коментар(а)



Чајетина – Постројењe за прераду отпадних вода на Златибору пуштено је у рад.
Фото: РИНА

За његову градњу локална самоуправа је издвојила три милиона евра а 1,5 милиона је обезбеђено донацијом Владе Словеније преко њиховог Центра за међународну сарадњу и развој Укупна вредност пројекта је 4,5 милиона евра.

Поред представника општине Чајетина свечаном отварању присуствовао је и амбасадор Републике Словеније, представници Центра за међународну сарадњу Републике Словеније и представници партнерске фирме Хидроинжењеринг.

„Ово је једна у низу капиталних инвестиција општине Чајетина која је успешно завршена и пуштена у рад. Постројење ће од сада пречишћавати отпадне воде, које ће из постројења даље ка Дринском сливу тећи чисте. Постројење има огроман значај за општину Чајетина, за Златибор као и за Србију јер има за циљ да све отпадне воде преради и да у реку Обудовицу испусти чисту воду. Река Обудовица се улива у Црни Рзав, а он у Дрину тако да ће цео тај слив бити заштићен. Посебно је важно нагласити да ће подземне и друге воде које теку у близини бити у потпуности заштићене“, рекао је директор ЈКП „Водовод Златибор“.

Постројење за прераду отпадних вода једно је од најсавременијих у овом делу Европе, а томе доприноси и најсавременија, аутоматизована трафо-станица која је постављена у кругу постројења.

"Заузима мали простор, једноставна је и лака за монтажу. Трафостанице на терен долазе потпуно префабриковане, испитане и спремне за инсталацију, а у једном дану се завршавају сви радови на уградњи и пуштању трафостанице. Уз мале димензије објекта и лако уклапање у животну средину, омогућен је безбедан приступ појединим деловима опреме и једноставност руковања. Трафостаница је аутоматизована, даљински управљива и њоме се манипулише споља. Овај стандардизовани типски тестиран производ омогућава једноставно, оптимално и безбедно коришћење мреже, док управљиви систем обезбеђује стабилну мрежу и биланс између потрошње и производње", рекао је Филип Пауновић из чачнске компаније Тами Даф који су били ангажовани на постављању ове трафо-станице.

Ово је један од најважнијих подухвата општине Чајетина и корак ближе циљу да постане прва еколошка општина. Пуштање у рад Постројења за пречишћавање отпадних вода незаобилазна је карика у очувању животне средине планине која је добила статус Парка природе, али и туристички најпосећеније дестинације Србије.

„Приоритети су нам да ширимо водоводну и канализациону мрежу на Златибору и да одржавамо постојећу како на Златибору тако и у Чајетини и трудимо се да то радимо равномерно. Јер у појединим тренуцима ми имамо око 50.000 гостију и сви морају бити услужени,” рекли су у овој општини.

Тренутно на систему ЈКП водовод „Златибор” има око 12.500 корисника.

 

ГЗС / РИНА




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.738.509 посета
Тренутно на сајту: 397 посетилац(a)