Пионир у дуалном образовању: Техничка школа и фирма „Инмолд” осам година успешно сарађују 


Nagradni konkurs „Najlepše želje pišu se ćirilicom“              U Srbiji danas do 17 stepeni              Gondola od danas u redovnom režimu rada              Čestitke za nove uspehe i priznanja užičkih gimnazijalaca              Sportske igre mladih od sutra u Ljuboviji              Todorović: studija je pokazala da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ni na koji način ne ugrožava stanovništvo             

 
Пионир у дуалном образовању: Техничка школа и фирма „Инмолд” осам година успешно сарађују
Trenutno na sajtu: 747       |       Podeli:
28.11.2018 | 0 коментар(а)



Чачак- Ученици средњих стручних школа моћи ће од следеће године да се определе по дуалном систему образовања



за један од 30 образовних профила за које је могућност за практичну наставу понудило 600 компанија.

Пионир овог система је Техничка школа Пожега која са фирмом „Инмолд” још од 2011. омогућава ученицима овакав начин образовања.

Наставник стручне праксе у фирми „Инмолд” Пожега, Томислав Милетић, каже да су управо они покренули иницијалну капислу за дуално образовање.

„Горан Јанковић директор и власник фирме Инмолд кренуо је са својим приватним бизнисом 2006. и сагледавши тржиште у коме се тада нашао схватио је да му недостаје кадар који ће бити оспособљен да прати савремене трендове. Тада се појавила и Међународна организација ГИЗ која је предложила сарадњу привреде са јавним сектором, односно Техничком школом Пожега. Директор Техничке школе Славко Ђокић имао је слух за тако нешто и отворио је нови смер Техничар за компјутерско управљање, из које је фирма одабрала децу за стипендирање. Сваки почетак је тежак па и овај који је имао доста недостатака. Данас имамо направљен и центар савремених технологија који је и један од најсавременијих у Србији. Од једног запуштеног простора направљен је едукативни центар при Техничкој школи који поседује најновију машину ЦНЦ струг и 12 симулатора”, рекао је Милетић.

Наставник стручне праксе у фирми „Инмолд” Пожега, Томислав Милетић, фото: ГЗС

План и програм за смер Техничар за компјутерско управљање је прописан од министарства просвете и договор је да деца долазуе два пута недељно у току наставе како би се што боље обучили да раде на машинама.

На почетку је би.ло само 12 стипендиста од којих је шест остало да ради у фирми.

Милетић као ментор практичне наставе каже да је првих година било тешко скупити децу за практичну наставу.

Сада имамо 21 активног стипендисту, и још 85 кандидата за ту позицију који се обучавају у нашем центру при фирми, јер нисмо хтели да их одбацимо. Њима који желе да постану стипендисти пружамо бесплатну обуку и најбољи ће то и моћи. Највреднија су практична знања и вештине које пружамо деци, али и финансијска стимулација у виду џепарца није занемарљива коју добијају у зависности колико су ангажовани у систему”, рекао је Томислав Милетић.

Кристина Анђелић, трећа година на смеру Техничар за компјутерско конструисање у Техничкој школи у Пожези, фото: ГЗС

Кристина Анђелић похађа трећу годину смера Техничар за компјутерско конструисање у Техничкој школи у Пожеги који је како каже уписла по препоруци, због сарадње са фирмом Инмолд .

„Тек ове године сам се сусрела са ЦНЦ машином и планирам да идем и на такмичење, јер кад имате одређени циљ и то желите онда ништа није тешко”, рекла је она.

Њен друг из школе Бошко Николић је на завршној години смера Техничар мехатронике, који је осмишљен као веза између машинства и електротехнике.

Бошко Николић ученик четврте године на смеру Техничар мехатронике, фото: ГЗС

„Ја сам више из сфере конструисања и монтаже машина. Мој смер је замишљен тако да производи машине са којима баратају ЦНЦ оператери или ИМЛ роботи који су сличне технологије. Мислим да много више знам од мојих вршњака који не иду на праксу, јер све што учимо у књигама могу да видим и дотакнем да склопим и видим како то ради”, казао је Бошко.

Фирма „Инмолд пласт”званично је са Техничком школом Пожега у систему дуалног образовања и за њих нема разлике када ће овај систем званично ступити на снагу, јер ће они радити као и до сада.

„Имамо изграђене планове по којима радимо са децом и мој циљ као ментора практичне наставе је да их комплетно едукујем. Образовни систем не може да пружи ово деци, не зато што не жели, већ зато што је такво финансијко стање и ситуација. Дошло је време да се глас привредника мора слушати као и њихове потребе и да се томе прилагођава”, истиче наставник стручне наставе.

Милетић сматра да је дуално образовање веома важно и велика је штета што то није заживело много пре.

„Завршио сам Електротехнички факултет, међутим нисам ништа практично знао јер смо се школовали у друго време. Сада је дошла нова, четврта индустријска револуције која се константно развија и не зна се шта ће бита за 20 или 30 година, томе се треба прилагођавати када год да је школа завршена”, наводи он.

Ђаци а ни њихов ментор се не слажу са тим да приватне фирме искоришћавају децу на пракси као јефтину радну снагу.

„Када смо у фирми радимо оно за шта смо дошли уз велику помоћ мајстора који нас уче свему што смо видели у књигама, чак када имамо приступ инжињерској струци и они нас нечему науче. Не стојимо само поред машина”, кажу Кристина и Бошко.

Такође, фирма Инмолд има и бивше стипендисте који су сада студенти а који су остали у том статусу.

ГЗС

 

 




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


dualno obrazovanje Pozega Tehnicka skola Inmold

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.417.279 посета
Тренутно на сајту: 748 посетилац(a)