Čačak dobio svoju prvu kišnu baštu u okviru projekta „Niklo kao ja” 


Prijava mladih za program „Moja prva plata” traje još danas              Stanovnici Rudnika danas nekoliko sati bez struje              Opština Priboj među prvima u Srbiji završila isplatu od po 10 hiljada svojim srednjoškolcima             

 
Čačak dobio svoju prvu kišnu baštu u okviru projekta „Niklo kao ja”
Trenutno na sajtu: 164       |       Podeli:
11.09.2023 | 0 коментар(а)



Čačak - Čačak je prvi grad u Srbiji koji je 7. septembra 2023. dobio svoju kišnu baštu – urbanu

zelenu površinu koja će doprineti smanjenju posledica obilnih kiša, poplava i pojava klizišta u urbanim sredinama. Ova bašta je deo projekta „Niklo kao ja”, čiji je cilj da ponudi direktan odgovor na već nastale negativne posledice klimatskih promena, a koji kompanija A1 Srbija sprovodi uz podršku Šumarskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Kišnu baštu u Čačku u Parku mladosti posadio je tim profesionalnih baštovana uz podršku građana, a u proteklom periodu Čačani su imali priliku da učestvuju na specijalnoj, otvorenoj radionici, na kojoj su mogli detaljnije da se upoznaju sa konceptom kišnih bašti.

„U saradnji sa lokalnom samoupravom izabrali smo upravo Park mladosti, kao pravu lokaciju za kišnu baštu, jer su u blizini šetalište i reka, a sam park nudi brojne mogućnosti za rekreaciju i posećuju ga Čačanke i Čačani svih uzrasta. Za formiranje kišne bašte koristili smo autentične sadnice i materijale karakteristične za ovo područje”, istakla je Amela Greksa, pejzažna arhitektica projekta.

Glavna funkcija kišne bašte je ublažavanje efekta klimatske krize na gradske sredine. Kišna bašta je jednostavan sistem - sadnja u konusnim lejama u zemlji, odnosno udubljenje u zemlji čija je funkcija da primi određenu količinu vode tokom jačih padavina, a da zadrži vlagu što duže tokom sušnih perioda. Ove sadne jame su opremljene otpornim biljkama i malčem. Kišne bašte, iako prvenstveno povezane sa očuvanjem životne sredine, takođe imaju značajan uticaj na mentalno zdravlje i doprinose kvalitetu života svih nas. Ova prirodna okruženja pružaju prostor za relaksaciju, odmor i opuštanje. Fizički kontakt s prirodom dok se održava bašta ili se jednostavno boravi u njoj može smanjiti stres, poboljšati raspoloženje i smanjiti simptome anksioznosti.

Kišna bašta u Čačku će, zajedno sa preostalih devet kišnih bašti iz Srbije, biti prikazana na sajtu www.svetkakavzelis.rs, na kom će se odvijati i glasanje za najlepšu, ali ono što je još važnije je to da će 10 gradova u Srbiji dobiti svoje prve kišne bašte. Podršku u kreiranju bašti pružiće i zaštitna lica projekta, glumica Miona Marković i putopisac i TV autor Andrej Maričić.

„Negativne posledice klimatskih promena osećamo svakodnevno, od obilnih kišnih padavina i oluja preko tropskih noći do zagađenja vazduha. Zato verujem da kišne bašte dolaze u pravo vreme i da će pomoći u očuvanju životne sredine i saniranju posledica klimatskih promena. Ujedno, želimo da kišne bašte budu poziv svim građanima i kompanijama da se pridruže u ovoj važnoj borbi. Jer jedino zajedno možemo da stvaramo pozitivne promene”, naglasio je Dejan Turk, CEO A1 Srbija i A1 Slovenija.

Primenom naprednih ESG kriterijuma u svom poslovanju, A1 Srbija kontinuirano ulaže u postizanje klimatske neutralnosti kroz rast udela solarne energije u snabdevanju mreže svojiih baznih stanica, povećanje energetske efikasnosti u poslovnim operacijama i poštovanjem principa cirkularne ekonomije. U skladu sa tim opredeljenjem, A1 je prva telekomunikaciona kompanija u Srbiji koaj je započela sa praksom instaliranja solarnih panela na mrežnu infrastrukutu sa ciljem da do kraja 2023. dostigne cifru od čak 5.600 što je dovoljno energije za napajanje čak 750 domaćinstava. U 2022. godini A1 Srbija je smanjila ukupnu emisiju CO2 (Scope 1 i 2 - struja, grejanje, gorivo) za čak 33 odsto.

Takođe, ovo je prva kompanija u Srbiji koja je uvela Eco Rating, međunarodnu metodologiju koja procenjuje uticaj telefona na životnu sredinu, sa ciljem da motiviše i inspiriše korisnike da donose ekološke izbore, ali i celu industriju mobilnih telefona da ubrza tranziciju ka modelu cirkularne ekonomije za mobilne telefone.


Glas zapadne Srbije

 

 

 

 




PODELI:






Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


cacak kisna basta niklo kao ja

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 













 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 150.127.139 посета
Тренутно на сајту: 164 посетилац(a)