Глас Западне Србије
Адреса: Жупана Страцимира 9/1, 32 000 Чачак
Телефони:060 5000 150, 032 347 001 redakcija@glaszapadnesrbije.rs
Milošević: vremenske neprilike poslednjih dana znatno ugrozile voćarsku proizvodnju
08.06.2023 | 3 коментар(а)
Čačak - Vremenske neprilike poslednjih dana ugrozile su najviše poljoprivrednu proizvodnju,
u nekim krajevima zapadne Srbije za proizvođače je završena sezona i pre njenog početka, a može se reći i da su najgore prošli oni koji su očekivali da krenu sa berbom maline za manje od mesec dana.
"Svedoci smo da je 2023. godina od početka imala vrlo nepovoljne vremenske uslove na voćarsku proizvodnju, pre svega sa blagom zimom, potom sa pojavom onih poznih snegova i mrazeva, time je proizvodnja na neki način bila ugrožena. Ove vremenske nepogode i dugoročne padavine dodatno ugrožavaju proizvodnju i umanjuju i prinos i kvalitet različitih vrsta voćaka. Sama po sebi pojava bilo kod nevremena donosi velike štete, pa je tako pojava čestog grada u pojedinim područjima, takođe pojava poplava, pojava odrona zemljišta nanela velike štete voćnjacima. Ono što se u ovom momentu zbog tih intenzivnih vremenskih nepogoda zaboravlja jeste da je praktično nemoguće odraditi određene agrotehničke mere ili mere zaštite na voćanjacima. Voćari zbog jako velikih količina vode i kiše u optimalnom momentu ne mogu ući u voćnjake i odraditi te mere na adekvatan način u tom momentu kada je to neophodno da se završi, pa tako zbog svega toga vrlo često imamo u različitim voćnjacima da kod vrsta koje su sada u fazi berbe kao što su jagoda i trešnja dođe do velike pojave truleži i propadanja plodova, a nažalost to beležimo i kod onih vrsta koje nisu u fazi berbe već u nekom budućem periodu se očekuje njihova berba kao što su na primer malina, šljiva, breskva, kajsija i druge vrste voćaka", rekao je za Glas zapadne Srbije dr Nebojša Milošević iz Instituta za voćarstvo u Čačku.
Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.
Коментари посетилаца
(3)
Može se desiti da na pojedinim parcelama krompira neće imati šta da se povadi. Jabuka sa čađavom krsatavošću jedino za preradu, a za to nema ekonomske rašunice plaćati radnu snagu koje nema. Koliko će samo biti ovogodišnjeg roda jabuke koji će biti u toj klasi????? Šta je sa višnjom? A kajsija? Šta rade stručne poljoprivredne službe? Kako funkcioniše prognozno izveštajna služba?????
Velika potrošnja pesticida da bi se sačuvali plodovi od raznih bolesti je dodatni problem ove godine. Postavlja se pitanje kako se koriste pesticidi, da li se vodi računa o dozama i koncentracijama primene, karenci, broju tretmana i sl. Trebalo je više informacija i saveta proizvođačima ovog proleća zbog idealnih uslova za pojavu biljnih bolesti i racionalne primene pesticida.
TREBA NAGLASITI DA SU OVE GODINE UGLAVNOM PROBLEM BOLESTI BILJAKA POGOTOVU, ZA SADA, TRULEŽ PLODOVA JAGODE, MONILIOZA TREŠNJE, BOLESTI DRUGIH BILJAKA, MONILIOZA OSETLJIVIH SORTI ŠLJIVE...... PLAMENJAČA KROMPIRA, RĐE STRNIH ŽITA..... VLAŽNO VREME U DUŽEM VREMENSKOM INTERVALU POSPEŠUJE POJAVU BROJNIH BOLESTI NA USEVIMA I ZASADIMA...