Голија последње уточиште за најређе сове у Србији 


Oblačno, povremeno sa kišom, temperatura do 16 stepeni              Srpska pravoslavna crkva i vernici danas obeželavaju dan posvećen Prepodobnom Vasiliju Ispovedniku              Ubijen muškarac u Preljini              Cena jaja na pijacama od 15 do 35 dinara              Na koji parfem želite da mirišete ovog proleća?              Na koji parfem želite da mirišete ovog proleća?             

 
Голија последње уточиште за најређе сове у Србији
Trenutno na sajtu: 571       |       Podeli:
26.10.2019 | 0 коментар(а)



Ивањица - Голија је једно од последњих уточишта за две најређе врсте сова у Србији чији је опстанак на тој планини

угрожен изградњом туристичких одмаралишта, указује Друштво за заштиту и проучавање птица Србије, које је започело истраживачку експедицију картирања птица у Парку природе „Голија”.

Реч је о гаћастој кукумавци и малој сови, најређим совама које настањују Србију, а које су се због угрожености нашле у „Црвеној књизи птица Србије”, наводи се у саопштењу Друштва и додаје да те две врсте деле исто станиште - старе и очуване четинарске шуме Голије.

Орнитолози су на тој планини забележили две мале сове, а осам гаћастих кукумавки су успели да ухвате и обележе их металним прстеновима.

„Мала сова је први пут уочена у парку природе с пролећа ове године када су је забележили чланови Краљевског академског природњачког друштва `Балкан`”, каже Никола Станојевић, који координира пројектом „Грађани и цивилно друштво за одрживи развој Голије".

Он објашњава да су пространство шуме и њена очуваност разлог зашто је осам одсто популације гаћасте кукумавке у Србији управо забележено на Голији.

Наглашава да опстанак ове две врсте сова на Голији угрожава низ пројеката, чији је циљ изградња великог планинског одмаралишта, у првом реду за зимске спортове, попут алпског скијања.

То ће, упозорава Станојевић, имати изразито негативан утицај на природне вредности тог подручја и указује да Голија има не само статус заштићеног парка природе већ да је део еколошке мреже Србије и да је значајно подручје за птице, биљке, лептире...

Такође, Голија је и једно од два подручја које у Србији има статус резерват из програма Унеска „Човек и биосфера”.

„Да би се обезбедила сигурна будућност угроженим врстама, попут гаћасте кукумавке и мале сове, треба се окренути ка одрживим облицима туризма. Шансу за опстанак и развој села на Голији треба тражити у екотуризму и производњи високовредне хране”, наводи се у саопштењу Друштва.

ГЗС/Танјуг




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 158.106.720 посета
Тренутно на сајту: 572 посетилац(a)