Саво из Драгачева превалиће пут дугачак 1.000 километара како би отишао по раднике 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
Саво из Драгачева превалиће пут дугачак 1.000 километара како би отишао по раднике
Trenutno na sajtu: 602       |       Podeli:
10.06.2020 | 0 коментар(а)



Лучани / Ариље – Берба малина почиње за мање од двадесет дана, а произвођачи ове сезоне муку муче са проналском радника.
Фото: РИНА

 Ангажовати радну снагу у фабрикама под отвореним небом, није било лако ни пре пет, ни пре десет година, јер је посао захтеван и тежак, али овог лета ситуација је још алармантнија. Саво Добросављевић из дргачевског села Котража свој род на засадима од 2,5 хектара није желео да препусти случају, па ће правалити Чак 1.000 километара како би дошао до добрих радника,преноси агенција Рина.

Саво Добросављевић, Котража

„Неколико година у нашим малињицима раде Румуни, тако ће бити и сада. Наши људи као да се плаше посла, па смо морали радну снагу потражити са стране. Били смо уплашени због стања са корона вирусом, али граница се отвара 15. Јуна и дан, два након тога комбијем крећемо ка Румунији, ако дође до неких промена, ићи ћемо преко Бугарске и тако отићи по раднике, јер је прелаз између те две земље већ отворен. У плану је да дође осам радника, они су изузетно вредни и спретни и зараде сваки динар, па ни ови додатни трошкови око горива нам не представљају проблем“, рекао је Саво за РИНУ.

У престоници српске малине, општини Ариље, кажу да ће их ове године спасити берачи из Јужне и Источне Србије. Најбољи су они средњих година, који дневно могу да наберу између 50 и 70 килограма. Уз дневницу која ће ове године бити око 3.000 динара, радници добијају и бесплатан смештај и три оброка. Додатан разлог за бригу, међутим, јесу епидемиолопке мере које морају бити предузете због превенције услед епидемије корона вируса.

„Ове године мораћемо да испоштујемо све што хладњачари буду тражили од нас. Још увек нисмо добили захтеве, али очекујем да ће сезонски радници морати да држе одстојање од два метра, што није ни проблем, јер од врсте до врсте сигурно има више од два метра. Ако буду морали да носе заштитне маске и рукавице, испоштоваћемо, али верујем да им на високим температурама неће бити лако“, рекао је Миливоје Пилчевић из ариљског села Церова.

Под малинама се у западној Србији налази на хиљаде хектара, а воћари се надају да ће ове године осим чланова породице рукаве заврнути и радници и да ће добри услови и висока дневница бити довољни да се они који су одустали од брања малине ове године, предомисле. Простом рачуницом за петнаест дана брања, може се зарадити просечна месечна плата у Србији.

РИНА /ГЗС

 

 




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Malionaci berba Rumuni

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.826.692 посета
Тренутно на сајту: 604 посетилац(a)