Грујичић: Због нуклеарног и хемијског рата који је вођен против СРЈ повећан број малигнитета 


U Srbiji danas promenljivo vreme, temperatura do 21 stepen              Đaci u centralnoj Srbiji još danas u školama, a od sutra počinje prolećni raspust              Sutra otvaranje zatvorenog bazena u Gornjem Milanovcu              Za praznike rezervisano više od 80 odsto turističkih kapaciteta u Srbiji              Raspisani lokalni izbori 2. jun u 66 jedinica lokalne samouprave             

 
Грујичић: Због нуклеарног и хемијског рата који је вођен против СРЈ повећан број малигнитета
Trenutno na sajtu: 439       |       Podeli:
25.03.2023 | 0 коментар(а)



Министарка здравља Даница Грујичић изјавила је данас да је против СР Југославије 1999. године



вођен нуклеарни и хемијски рат и додала да међународна научна заједница треба да испита колике су последице по здравље људи, али и да је евидентно да имамо повећање броја малигних болести.

Гостујући је казала да су тумори све агресивнији, као и да је то утицало и на пораст стерилитета, аутоимуних болести, као и менталних сметњи. "Не треба заборавити ни ефекат хемијског загађења које је било присутно, а о осиромашеном уранијуму да и не причам", нагласила је Грујичићева.

Истакла је да је проблем људи који негирају лош утицај уранијума и осиромашеног уранијума што не разумеју шта је канцерогенеза.

"Радијација постоји у том тренутку када дође до експлозије, после тога ствар раде наночестице. Значи, улазе вам у плућа, у дигестивни тракт, улазе у бубреге и онда можете сваког тренутка очекивати да та једна алфа честица која је 50 пута канцерогенија него било која изађе из једног атома осиромашеног уранијума који је у вашем телу и од нормалне направи малигну ћелију", објаснила је министарка.

Наводи да су седам година након бомбародвања уочили најпре пораст оболелих од леукемије, лимфома, као и да су то такозвани системски малигнитети.

"Да би се солидни тумори појавили после 10, 15 година у повећаном броју, а не само у повећаном броју него су и агресивнији. Ако сте раније на пример на мозгу имали тумор који је локализован у чеоном режњу, потиљаћном режњу или слепоочном режњу сада имате од чеоног до слепоочног и све више и више таквих. Буквално су тумори постали болести мозга", истиче Грујичићева.

Нагласила је да је много учињено последњих десетак година да нико не чека на зрачну терапију, да имамо 21 линеарни акцелератор, два икс ножа, један гама нож, као и да ћемо добити и магнетни нож.

"Заиста на радиотерапију не мора да се чека, више од 80 нових лекова је стављено на листу Фонда. Лечење је далеко боље, али смо и даље на врху по броју смртности и ја као клиничар то могу да објасним једино агресивношћу тумора", поручује министарка.

Додаје да је тако не само код нас него и у околним земљама. "То је у пролеће 1999. године била регионална еколошка катастриофа", истиче.

Указује да то може научно да се докаже, као и да се морају урадити одређене физичке и хемијске претраге, а да на крају ту ради и математика.

"Не вреди да овако говоримо, једни говоре опасно је, други говоре није опасно. Али заиста, коришћење осиромашеног уранијума, који није рецимо очишћен на граници према Албанији и Црној Гори, није довео само до појаве онколошких болести, имамо евидентан пораст стерилитета код мушкараца, евидентан пораст аутоимуних болести свих врста, патолошке трудноће, питање одређених менталних сметњи код деца која су рођена у том периоду или код родитеља који су били изложени свим тим негативним дејствима", навела је Грујичићева.

Оцењује да је то био "један ружан и нечовечан експеримент над читавим регионом, не само над Србијом и Црном Гором.

"Надам да ће међународна научна заједница схватити да то на један научан начин треба да испита и посебно да се забрани оружје са осиромашеним уранијумом", поручила је министарка.

Говорећи о Закону о забрани пушења, истиче да се нада да ће он бити донет у току ове године и да је за доношење таквог закона потребна подршка целе Владе.

"Искрено се надам да ће у току ове године бити донет тај закон, али морамо га заиста добро припремити. Сви се плаше некаквог удара, али не заборавите да две трећине људи су непушачи. Они не могу да долазе у те затворене просторе управо зато што им смета дим", истиче Грујичићева.

Наглашава да она никоме не може да забрани да пуши, али да је дефинитивно доказана штетност дувана.

"Дефинитивно је он повезан са карциномом плућа. По правилу оболевају људи који или су пушачи или имају оштећење због тога што су у близини пушача. Имамо 7.000 новооболелих сваке године од карцинома плућа", додаје министарка.

 

ГЗС/РТС




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


grujicic ministarka karcinom nuklearni rat

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 158.283.994 посета
Тренутно на сајту: 439 посетилац(a)