Већина оних који већ имају банкарски терет сваког месеца, услед нижих каматних стопа у овом тренутку и мањка новца у буџету прибегавају рефинансирању постојећих кредита.
Пре само две године задуживали смо се по каматној стопи на кеш кредите од чак 21 посто, а на рефинансирајуће камата је ишла и до 23 посто у појединим банкама.
Данас су банке принуђене да обарају камате како би успеле да пласирају кредите, а камата по којој је могуће узети кеш кредит иде и од 7 посто.
За кеш кредит од 200.000 и са периодом отплате од 36 месеци банци на крају враћате 232.000 динара, што је дупло мање у односу на пре две године. Приликом узимања кредита потребно је и проверити све трошкове које банка наплаћује.
Они који желе да рефинансирају постојеће кредите, камате су у суштини исте као и за кеш кредите што за ту врсту банкарских производа значи и камату мању за трећину у односу на 2014. годину.
Приликом задуживања, грађани треба да обрате пажњу и прецизно да сагледају своје финансијске могућности, а да износ кредита прилагоде свом буџету и што краћем периоду отплате. Дужи период отплате значи нижу рату која је у први поглед много примамљивија, али то значи и дужи период отплате кредита и већи износ по основу камате који ћете на крају вратити банци.

Фото: Каматица
Извор: Где инвестирати