Глас Западне Србије
Адреса: Жупана Страцимира 9/1, 32 000 Чачак
Телефони:060 5000 150, 032 347 001 redakcija@glaszapadnesrbije.rs
Privikvanje i adaptacija mališana na vrtić kao i budućih predškolaca na nove obaveze
Trenutno na sajtu: 227 |
Podeli:
31.08.2023 | 0 коментар(а)
Čačak - Za svako dete ponaosob važno je da shvati vrtić kao dobro i sigurno mesto.
Adaptacija u vrtićima PU „Moje detinjstvo”, kao i u ostalim počinje već s početkom avgusta.
„Meseci avgust i septembar su i planirani za adaptaciju, ali naše pripreme počinju mnogo ranije, posle konkursa za prijem dece. U junu mesecu, održavamoi roditeljske stastanke i zajedno sa roditeljima pravimo plan adaptacije. Roditeljski sastanci su zamišljeni tako da se roditelji upoznaju, da se samim tim i oni opuste, da steknu poverenje u vaspitače, da vide prostor u kome će boraviti njihova deca, i samim tim da i za roditelje taj proces adaptacije bude lakši i jednostavniji. Oni popunjavaju upitnike u kojima pišu neke karakteristike vezanu za ishranu i navike dece, ali pored toga, što se pripremamo mi kao vaspitači, priperma se i čitava ustanova za različite programe, posebno za onu decu kojima je potrebna dodatna podrška, gde je uključena kroz različite programe i naša stručna služba, gde pre nego što deca krenu obavljamo niz razgovora sa roditeljima kako bi smo ih najbolje prihvatili u novoj sredini”, rekla je za Glas zapadne Srbije Nela Ranković, medicinska sestra - vaspitač jaslene grupe.
Nela Ranković, medicinska sestra - vaspitač jaslene grupe, foto: 4N Studio
Na pitanje, da li se lakše na vrtić navikava ono dete, koje je ranije neko čuvao, Ranković je naglasila da je iskustvo deteta veoma bitno u tom periodu, ali, takođe su bitne i te individualne karakteristike deteta.
„To podrazumeva temperament, neka ranija iskustva, da li je dete boravilo sa nekim drugim, da li se odvajalo od majke. Najčešće su to mališani u prvoj godini koji su najviše veremna provodili sa majkom, tako da su ta iskuzstva značajna, što će reći ako su boravila sa drugom decom, ako su ih čuvali bake i dede, ta deca se negde najčešće privikavcaju na boravak u ustanovi”, pojasnila je Ranković.
Suzana Simeunović, direktorka PU „Moje Detinjstvo” u Čačku, foto: 4N Studio
Školski kalendar donosi i brojne obaveze budućim predškolcima.
„Ako govorimo o većini dece koja su upisana u našu predškolsku ustanovu, to su već mališani koji imaju duže iskustvo kod nas, oni su u celodnevnom boravku i oni su ovde od svoje treće godine ili pak od jaslica. Taj program kreće od 01. septembra, oni su u godini pred polazak u školu, međutim ono što je veoma važno jeste da imamo program koji traje četiri sata gde su to novi mališani, koji su prvi put u kontaktu sa vrtićem, sa novim prostorom, sa vaspitačem, sa drugom decom, tako da ti mališani zapravo prolaze sličan način adaptacije, kao što radimo i u jaslicama”, zaključila je Suzana Simeunović, direktorka PU „Moje Detinjstvo” u Čačku.
Inače, PU „Moje Detinjstvo” broji oko 1 700, a ove godine će biti oko 450 mališana koji će biti u godini pred polazak u školu.
Uključenje emitovano u emisiji „150 minuta” na „Prvoj televiziji”:
Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.
Коментари посетилаца
(0)
Вест нема коментара. Будите први који ће коментарисати ову вест!