Српско село жртва 


Oblačno, povremeno sa kišom, temperatura do 16 stepeni              Srpska pravoslavna crkva i vernici danas obeželavaju dan posvećen Prepodobnom Vasiliju Ispovedniku              Ubijen muškarac u Preljini              Cena jaja na pijacama od 15 do 35 dinara              Na koji parfem želite da mirišete ovog proleća?              Na koji parfem želite da mirišete ovog proleća?             

 
Српско село жртва
Trenutno na sajtu: 203       |       Podeli:
09.05.2022 | 0 коментар(а)



Прибој - Поратне године у роману "Истина нема рок трајања". Миомир Милинковић покреће

питања слободе и борбе за живот.

У селу на тромеђи Србије, Црне Горе и Босне још нису залечене ране Другог светског рата, а уз оскудицу у врлетима, живот загорчавају сталне присмотре, претње и тортура власти, идеолошка трвења и обрачун неистомишљеника, уз мрежу ухода и доушника и намете на сељачкој грбачи.

Настављајући сликање крвавих трагова, ломове у душама и страдање српског села, започетих у роману "Шумљаци", Миомир Милинковић (74), универзитетски професор реторике и књижевности, песник и приповедач из Београда, у роману "Истина нема рок трајања" покреће низ питања, пре свега борбе за голи живот, слободу мишљења и понашања.

Писац је улогу наратора у првој деценији иза рата препустио својим јунацима. Дечак Станимир одраста без родитеља јер му је мајка умрла, а отац је кратко на слободи између тамнице у два логора у две државе. Терет породице пада на плећа баба Милосаве, која малог Станимира учи да у суровом животу не клекне пред недаћама, већ да се истрајно бори и остане чиста образа.

Због својих уверења и нескривеног патриотизма, дечаков отац Тијосав постаје жртва комунистичких власти, које га, након ропства у Немачкој, после низа тортура, депортују на Голи оток, под сумњом да је сарађивао са одметницима, па је непријатељ новог друштвеног система.

Миомир Милинковић, фото: Приватна архива

На тромеђи још трају заседе и потере власти за одметницима, а бесане ноћи и судбине низа људи зависе од тога исхода. "Шумљаци" убијају учитеља Јакуба, комунисту, који сматра да је батина још увек најсигурније и најефикасније средство васпитања. С друге стране, учитељица Лила налази пут до дечјих срца и стиче поверење родитеља. У галерији ликова аутора романа истиче се студент Света, који је својим понашањем "трн у оку" власти, па га присилно шишају и покушавају да га дисциплинују. Гатара Јерина зна све шта се догађа, а Јуле Пецикоза је полтрон и шпијун од кога сви зазиру. У свакодневицу живота драматичне сцене доноси бекство комшије Живорада са Голог отока, али и долазак Кристине, Тијосављеве ћерке из љубави са Немицом. Она доноси очев заробљенички дневник, док он робија на Голом отоку и остаје да дели немаштину и судбине тромеђе.

Испомоћ комшија драгоцена у градњи, Фото: Архива Дома културе Прибој

Живот по наредби

„Роман је препун драматичних сцена и уверљивих слика у којима писац са нескривеном дозом ироније и сарказма приказује време једног ортодоксног система, који се непријатељски односи према свему што је одударало од униформисаности програмираног начина живљења”, подсећа у рецензији др Милутин Ђуричковић.

 

Новости, Д. Гагричић / ГЗС




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


priboj selo. zrtva

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 158.135.815 посета
Тренутно на сајту: 204 посетилац(a)