Срђан има несвакидашњи хоби, од шибица прави величанствене макете 


Nagradni konkurs „Najlepše želje pišu se ćirilicom“              U Srbiji danas do 17 stepeni              Gondola od danas u redovnom režimu rada              Čestitke za nove uspehe i priznanja užičkih gimnazijalaca              Sportske igre mladih od sutra u Ljuboviji              Todorović: studija je pokazala da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ni na koji način ne ugrožava stanovništvo             

 
Срђан има несвакидашњи хоби, од шибица прави величанствене макете
Trenutno na sajtu: 438       |       Podeli:
19.02.2021 | 0 коментар(а)



Ариље - За Срђана Симеуновића из Ариља свет маште отвара се кутијом шибица. Овај тридесетогодишњак,
За овог младића из Ариља мислили су да је пироман, Фото: РИНА

професионални кувар, у слободно време прави је уметник. Док за већину људи палидрвце шибице служи само за једнократну употребу, да се упале ватра или цигарета, за овог младића има потпуно другу димензију. Он од њих прави несвакидашња ремек дела, скида фосфор, потапа их у воду, обликује и лепи стрпљиво чекајући да се претворе у авион, Авалски торањ, ариљску цркву или галерују.

Један од првих радова је Авалски торањ, Фото: РИНА

"Сасвим случајно, још док сам студирао у Београду почео сам да се бавим макетарством. Отац мој је правио предмете од шибица, па сaм ја кренуо његовим стопама. Први мој рад био је авион двокрилац, али како то увек бива мој први рад није испао како сам очекивао. Након њега пробудила се у мени машта и инат да могу да направим нешто озбиљније и боље, па сам почео да правим Авалски торањ који је деведесетих срушен за време бомбардовања, што је за мене представљало велики подухват", казао је за РИНУ, Срђан Симеуновић творац макета од шибица.

До сада је у свој хоби утрошио чак преко 30.000 шибица, а продавци на трафици у којој их је куповао у први мах, мислили су да је пироман. Истиче да је у макетарству једна од најбитнијих ствари стрпљење. Неопходна је пажљива, вешта рука и два до три сата активног рада дневно.

У прављењу цркве утрошио је преко 15.000 шибица, Фото: РИНА

„Саме скулптуре су осетљиве и крхке, мора се са сваког дрвцета скинути фосфор како би макета дуже трајала, слагати шибицу по шибицу онда сачекати да се лепак осуши, тек онда прећи на други ниво, у супротном врло лако може доћи до деформације макете", рекао је Симеуновић.

Рад на који је највише поносан јесте макета Црква Св. Ахилија која је симбол општине Ариље. На њу је потрошио око две године и 15.000 шибица, па је ова светиња добила и своју другу димензију. Приликом рада на њој, водио је рачуна о сваком детаљу, па и оним најмањим.

„Ова црква Ариљу даје душу, јер када погледате са било ког места видите је у средини, опасану каменим темељима и сија у мраку. Због тога када сам правио макету водио сам рачуна да свака ситница буде аутентичана, у правој размери, као и калоте, аркаде, купола и прозори", додао је Срђан.

Црква Св. Ахилија у центру Ариља, направљена од шибица, Фото: РИНА

Макетарство је љубав којом овај Ариљац не жели да престане да се бави. Након цркве у центру Срђан је направио и Прву ариљску школу, данашњу галерију.

"За галерију је отрошено негде око 9.000 шибица, некада је то била Прва ариљска школа, и налази се код самог храма. Грађена је аутентично као приземни објекат са четири просторије унутра, први оригиналан кров је био од бибер црепа, стазе поплочане каменом", додао је млади Ариљац.

Симеуновић слободно ходи по свету маште и наставља да креира своје жеље и макете од шибица, а планира да кад му време дозволи његов следећи подухват буде храм Високи Дечани.

 

РИНА / ГЗС




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


arilje sibice makete

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.438.114 посета
Тренутно на сајту: 436 посетилац(a)