Да ли ће Пријепољци и даље бацати покошену траву и вреже из вртова у контејнере? Дубоко ће скупо наплаћивати сваки грам довезеног отпада 


Vreme danas: popodne kiša, temperatura od 14 do 18 stepeni              Danas isplata redovne naknade za nezaposlene              Peti dan Srpskog festivala svetske muzike              Polaganjem venaca na pet spomenika obeležen Dan opštine Gornji Milanovac             

 
Да ли ће Пријепољци и даље бацати покошену траву и вреже из вртова у контејнере? Дубоко ће скупо наплаћивати сваки грам довезеног отпада
Trenutno na sajtu: 307       |       Podeli:
20.12.2021 | 1 коментар(а)



Пријепоље - Општина Пријепоље простире се на 827 километара квадратних, што је велика и разуђена површина.
Успешно чишћење дивљих депонија у Пријепољу - фото:ГЗС

У овом моменту негде око 7000 домаћинстава је укључено у процес пружања услуга одвожења отпада и то око 5000 у урбаним и око 2000 у руралним срединама 

Чланица општинског већа Душка Бајић мишљења је да се системски мора деловати на постизању већег обухвата домаћинстава и грађана када је реч о услузи одвожења отпада.

 „Дивље депоније се стварају дуж обала, саобраћајница, у насељеним местима и управо због тога је неопходно да се појача свест свих нас, а опет са друге стране и да се створе услови да се уведе у појачан систем регуларног одвожења и депоновања отпада из насељених урбаних али из руралних средина”, истиче Бајић.

 Према њеним речима општина Пријепоље је ове године издвојила за област заштите животне средине износ од око 90 милиона динара.

 „Када говоримо о томе онда су то пројекти који се реализују уз помоћ средстава  министарства заштите животне средине око 40 милиона, затим радимо пројектно – техничку документацију у износу од шест милиона која се односи на уређење бујичних водотокова, затим површинских вода и регулисање и заштиту од поплава”, истакла је Бајић.

Душка Бајић, Чланица општинског већа 

Она је потсетила да су значајна средства опредељена за санацију депоније Стањевине, затим за набавку возила за одвожење смећа и за набавку контејнера, као и да је од министарства за заштиту животне стигло око 120 контејнера и 100 канти за одлагање отпада.

 

„Сматрам да су то огромна средства која смо ми издвојили, али је сасвим сигурно да континуирано морамо имати приступ овој области која се односи на заштиту животне средине,” закључила је Бајић.

 

Али, важна карика у ланцу одвожења и депоновања смећа из општине Пријепоље јесте тренутак када сво смеће буде одвожен на регионалну депонију Дубоко, које ће се пре тога препакивати и пресовати у трансфер станици Бањица.

 

„Да би Бањица функционисала морамо се сви прилагодити њеном начину рада, како грађани тако и сва комунална предузећа. Очекујемо да ће комунална предузећа имати потешкоће, биће и њима потребно време за прилагођавање на сам рад Бањице. Све то изискује добру организацију и додатни посао. Читав пројекат је замишљен тако што ће комунална предузећа из Пријепоља, Прибоја, Нове Вароши и вероватно Сјенице довозити отпад на трансфер станицу Бањица, одакле ће се тај отпад њиховим камионима одвозити даље на депонију Дубоко код Ужица. Међутим, још увек није издефинисана цена откупа и транспорта смећа што се очекује до завршетка изградње трансфер станице. Скоро да је извесно да ће том приликом јавна комунална предузећа имати додатне трошкове што ће вероватно узроковати и повећање цене одлагања отпада самим грађанима. Управо то ће нас навести да се што више сви потрудимо јер што мање отпада будемо слали, цео круг ће имати мање трошкова”, казала је за Глас западне Србије чланица пријепољског Еко тима Драгана Вараклић.

 Драгана Вараклић, чланица пријепољског Еко тима

Она је истакла да је пројектом предвиђено да један део трансфер станици Бањица буде опредељен за сепарацију отпада али да на основу разговора са директором Бањице није видела да се полажу велике наде за тај део јер то треба да крене из домаћинстава а с обзиром да ниједна општина које су у овом пројекту не ради сепарацију приликом преузимања отпада, велика је вероватноћа да у том случају ни грађани неће моћи сами да то раде.

„То су све детаљи који се заиста морају решавати како би читав тај систем био оправдан и функционалан”, рекла је Вараклић.

 

Да постоје реални проблеми у раду ЈКП „Лим” потврдио је и вд директора Џевад Бегановић који је истакао да је ово предузеће веома сложено и да осим услуге изношења смећа и комуналног отпада има задатак да брине о грејању и снабдевањем водом, али да се полако решавају проблеми пре свега недостатка судова за одлагање комуналног отпада.

 

„Ове године смо захваљујући донацији Владе РС добили 100 контејнера и 200 канти, општина је такође купила 100 металних контејнера и тренутно је у фази набавка пет контејнера запремине пет метара кубних који треба да се поставе на места која се сматрају потенцијалним за настајање дивљих депонија. У овој години набављен је камион смећар од 15 метара кубних, пре две године смо купили сопственим средствима два смећара а очекивања за следећу годину су набавка још два смећара. Наш возни парк је у просеку до скоро био стар преко 30 година, још увек су нам у погону камиони који су ’74. и ’75. годиште за које се троше огромна средства за њихово одржавање. Такође просечна старост запослених је 54 године а због забране запошљавања нисмо били у могућносто да подмлађујемо кадар, очекивања су да ћемо у идућој години запослити млађе људе како би постигли све оно што је пред нама”, тврди Бегановић.

Џевад Бегановић, ЈКП „Лим” вд директор

Он је нагласио да од следеће године креће одлагање отпада на регионалну депонију Дубоко где се наплаћује услуга око 20 евра по тони и да сви грађани треба да размишљају о томе који отпада бацају у канте и контејнере, јер се врло често догађа да се у тим посудама нађе покошена трава или пољопривредни отпад из вртова и башти.

фото:ГЗС

 „Сад ви замислите кад ми одвеземо вреже од паприка, грашка, траву, ту врсту отпада у Ужице и то нам измере и наплате, то ће опет ићи по џепу грађана, а они нека се замисле да ли им се то исплати. Дефинитивно морамо мењати лоше навике и утицати сви заједно на свест грађана, како би се непотребни трошкови избегли”, мишљења је Бегановић.

 

Глас западне Србије





PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (1)

  • prijepoljac

    a gde će taj otpad od bašti i vrtova,najlakšw je pretiti treba predložiti i naći rešenje
  • Ranko

    To je organski otpad i to se stavi sa strane u njivi da istrune. Na taj način se povećava plodbost tla.



  •  















     


     

    © Глас Западне Србије
    Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
    032 347 001
    redakcija@glaszapadnesrbije.rs

    Импресум

    Статистика сајта:
    Прес: 157.783.871 посета
    Тренутно на сајту: 307 посетилац(a)