Духовно обележје Горњег Милановца: Црква Свете Тројице, једна од три Милошеве покајнице 


Nagradni konkurs „Najlepše želje pišu se ćirilicom“              U Srbiji danas do 17 stepeni              Gondola od danas u redovnom režimu rada              Čestitke za nove uspehe i priznanja užičkih gimnazijalaca              Sportske igre mladih od sutra u Ljuboviji              Todorović: studija je pokazala da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ni na koji način ne ugrožava stanovništvo             

 
Духовно обележје Горњег Милановца: Црква Свете Тројице, једна од три Милошеве покајнице
Trenutno na sajtu: 354       |       Podeli:
26.12.2022 | 0 коментар(а)



Горњи Милановац - Духовно обележје Горњег Милановца који ће у јануару 2023 .године обележити 170 година
Духовно обележје Горњег Милановца: Црква Свете Тројице, једна од три Милошеве покајнице, Фото: ГЗС

постојања је црква Свете Тројице која је на простору Дивљег поља егзистирала као црква брвнара посвећена апостолу Томи, а томе потврђује документ из 1865. године који сведочи о потреби постојања вашара у овој варошици.


Александар Марушић, историчар, директор Музеја рудничко таковског краја, Фото: ГЗС

„ Када је 1857. године Александар Карађорђевић приметио да нема цркве од чврстог материјала, наложио је Тому Вучићу Перишићу да формира Фонд за изградњу цркве ,а након две године касније, када су се Обреновићи вратили, Милош је граду променио име у Милановац, по брату по мајци војводи Милану Обреновићу и постао ктитор.


Фото: ГЗС

Са друге стране, легенда каже да је старији човек Милоша Обреновића посаветовао да окаје грехе за убиство Карађорђа Петровића и изгради три истоветне цркве, Жабаре покрај Тополе, у Врбици, данашњем Аранђеловцу и Горњем Милановцу, каже директор Музеја рудничко таковског краја Александар Марушић.


Фптп: ГЗС

У марту 1860.године у Крагујевцу је организована Јавна набавка и за неимара цркве Свете Тројице постављен је Настас Ђорђевић, који је обнављао Студеницу и цркву Светог Саве на Савинцу.


Фптп: ГЗС

Према списима Настасијевића, Милош Обреновић Настасу Ђорђевићу, родоначелнику породице Настасијевић , је дао рок од годину дана да заврши цркву и уколико га не испоштује биће му одсечена десна шака. Милош је умро,а црква није завршена већ је 9. маја постављен камен темељац у кога је убачена стаклена флаша са писмом.
За две године, црква је завршена, а 1862.године, владика Јоаникије послао је свештеника Протића како би освештао цркву која ће служити верујућем народу.
Црква је делила судбину народа, парохијски дом страдао је у земљотресу 1927. године ,а 15.односно 27.октобра када су Немци запалили 90 одсто града, страдала је и апсида , док је часна трпеза изнета и враћена тек 1962. године када је овај храм други пут освештан.


Фото: ГЗС

У време Првог светског рата, скинута су црквена звона, а оно што данашње генерације треба да знају и поштју је да су хумани људи попут Михајла Драгићевића, оснивача банке, помогли да се купи ново звоно, као и чувени Божидар Терзић који је у спомен на своју мајку, непосредно пре избијања рата , даривао цркву сатом који је коштао тадашњих 17 хиљада динара као и неопходним црквеним предметима који су уништени 1941.године када је парохијски дом потпуно изгорео.

Фото: ГЗС

Захваљујући Анастасу Стојановићу, прва фотографија цркве Свете Тројице у Горњем Милановцу настала је у време када је у Такову обележано 50 година од подизања устанка.

 

 

Фото: ГЗС

 

ГЗС




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


CRKVA SVETE TROJICE GORNJI MILANOVAC OBRENOVICI

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.460.632 посета
Тренутно на сајту: 355 посетилац(a)