Чачак током НАТО бомбардовања 


Vučić se danas obraća javnosti              U Srbiji danas još toplije, do 28 stepeni              Prvo su podgrevali proteste, a danas pitaju što kasni otvaranje - evo šta im je Todorović odgovorio              Gold gondola u izmenjenom režimu rada od 2. aprila              Gradovima i opštinama sredstva za inovativna rešenja u saobraćaju, akcenat na bezbednost dece              Besplatni mamografski pregledi u Ivanjici: Zakazivanja od 1.aprila              Požeški odbornici usvojili planove i programe za ovu godinu opštinskih preduzeća             

 
Чачак током НАТО бомбардовања
Trenutno na sajtu: 453       |       Podeli:
24.03.2022 | 0 коментар(а)



Чачак - Данас се навршавју 23 године од НАТО агресије на тадашњу СР Југославију, када је током непрекидних ваздушних напада,



који су трајали 78 дана, према подацима који званично нису усаглашени, погинуло од 1500 до 3500, а повређено више од 12 хиљада људи.

Град Чачак се на мети агресора нашао више од 10 пута, који је на циљеве дејствовао авионима и крстарећим ракетама. На подручје града пало је укупно 215 пројектила, смртно је страдало шест цивила, док је 22 повређено, а оштећено је преко 3000 стамбених објеката.

Бомбардовање Чачка

Према подацима добијеним из овдашњег Међуопштинског историјског архива, први напад на Чачак извршен је већ 25. марта, када је у Катрзи оштећено једно домаћинство. Сутрадан су оборена три пројектила над градом, а противваздушна одбрана је дејствовала по непријатељским авионима и том приликом оштетила један. Материјални докази су пронађени код здрављака на Јелици.

Први напад на компанију “Слобода” извршен је 28. марта у раним јутарњим часовима, а два дана касније гађана је други пут. Тада је у својој кући погинула Милева Кувељић, која је прва жртва бомбардовања у Чачку, док је један човек месец дана касније подлегао ранама. “Слобода” је поново бомбардована 6. и 12. априла.

Телевизијски предајник на планини Овчар је гађан у више наврата, 15. и 22. априла, као и 11. маја, а 1. маја по први пут су мета били погони “Цера” и Техничког ремонтног завода, а напад на ове фабрике је поновљен и девет дана касније. Тада је приликом дејства НАТО-а по Кулиновачком пољу, потесу Кључ и индустријској зони, смртно страдало четвото људи, а 12 повређено. Велија Џемаиловић и Драган Обренић су погинули у својим домовима, док је у камионету ГП “Стандард” из Београда, који се кретао кружним путем, погинуло двоје људи, а пето је рањено. “Цер” и ТРЗ су поново гађани 11, 15. и 17. маја.

Бомбардовање 10. мај 1999. године, кружни пут у близини „Механизације” ГП „Хидроградња”, где су у возилу живот изгубила два, а више лица повређено, фото: Г. Оташевић

Током агресије пројектили и остаци летелица падали су по околним селима, говоре подаци Архива. Чачанској привреди је нанета огромна штета, будући да је 80% погона Слободе трајно и привремено онеспособљено, док је порушено 98% фабрике Цер. Поред тога, оштећени су и Ремонт, Нафтагас, ФРА, Литопапир и 1. октобар. Страдали су и објекти болнице, вртића, машинске школе, бројне породичне куће, поједине цркве, као и јездинско и придворичко гробље у кругу компаније “Слобода”.

На подручју Моравичког округа пала су 273 пројектила, од чега 215 на предузећа у Чачку, Лучанима, Ивањици и Горњем Милановцу, а 58 на објекте, ливаде и шуме.

Бомбардовање Чачка

10 Чачана пало на бранику отаџбине

У Архиву је забележено да је током рата погинуло и 10 војника са чачанског подручја. Душан Караклајић из Липнице 9. априла и Милош Стојановић из Чачка 11. априла страдали су на Косову и Метохији, Предраг Бојовић војник из Заблаћа 16. априла, Боро Аџемовић капетан из Чачка 20. априла, Предраг Смиљанић војник из Чачка 29. парила, Саша Мајсторовић капетан из Чачка 1. маја, Саша Шкиљевић добровољац из Чачка 11. маја на Косову и Метохији, Слободан Крџић војник, страдао је 2. јуна на Малишеву у јужној српској покрајини, а његови другови кажу да је јуначки погинуо када се бацио на тромблонску мину како би спасао саборце, Драган Беко потпоручник из Слатине 4. јуна и Србољуб Цветић поручник из Чачка истог дана.

Како је објавила “Политика” пре неколико година, на Чачак, у којем је тада живело преко 70 000 људи, је бачено око два килограма експлозива по глави становника.

 

ГЗС




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


CACAK BOMBARDOVANJE AGRESIJA ZRTVE

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.845.877 посета
Тренутно на сајту: 448 посетилац(a)