Плаћени су 30 динара по убраном килограму, а осим психичке спремности тврде да је неопходна кондиција као и брзе и спретне руке.
У плантажама на површини од осам и по хектара берачи могу зарадити дневницу од око 25 евра, тврди један од највећих произвођача црвеног злата у ариљском крају, Владе Станковић који хигијенско санитарне услове мора испоштовати, а берачи их применити.
Опремио сам купатила, направио уредне тоалете, кухиње и смештајне капацитете. Око стотину берача из свих крајева Србије годинама уназад долазе овде како би првенствено зарадили, а упознати су и са условима које морају испоштовати, а тичу се хигијене. Све за добробит свих нас, посебно произвођача чија малина мора бити квалитетна и чиста.

Фото: Глас западне Србије
Као један од већих произвођача малине у ариљском крају, Станковић истиче да решење за произвођаче види у сопственим хладњачама како не би били условљени ценом која је, годинама уназад, увек на почетку бербе ниска.
Сву бербу коју уберем замрзавам код себе, у својим капацитетима, имам десет вагона хладњачу и чекам купца који ће ми платити добру цену. Имам додатне трошкове који подразумевају куповину кутија, кеса и цену рада. Малину нећу дати испод аконтне цене од 200 динара.

Фото: Глас западне Србије
Станковић очекује принос од 20 тона по хектару тако да ће око 170 тона овогодишњег рода малине ускоро наћи купца, јер је тренутна аконтна цена виламета 210, а микера 230 динара. Управо са овом ценом може покрити троскове препарата, вештачких ђубрива, струје, рада, прихране као и надничара, који за свој рад морају бити плаћени.
Поједини хладњачари током викенда за виламет су плаћали и до 230 динара, док је за микер цена двадесет динара виша.
Глас западне Србије