Светиње у Годовику и Горобиљу у последње три године посетило више туриста него у претходних 50 


U Srbiji danas promenljivo vreme, temperatura do 21 stepen              Đaci u centralnoj Srbiji još danas u školama, a od sutra počinje prolećni raspust              Sutra otvaranje zatvorenog bazena u Gornjem Milanovcu              Za praznike rezervisano više od 80 odsto turističkih kapaciteta u Srbiji             

 
Светиње у Годовику и Горобиљу у последње три године посетило више туриста него у претходних 50
Trenutno na sajtu: 492       |       Podeli:
08.12.2022 | 0 коментар(а)



Пожега - Велики број цркава и манастира на територији општине Пожега, представљају огроман
Манастир Светог Ђорђа у Годовику, фото: ГЗС

потенцијал када је реч о верском туризму. Велелепне богомоље у самом граду попут цркве Света три јерарха која је новијег датума и црква Светог цара Константина и царице Јелене из 1833. године стециште су бројних верника.

На територији пожешке општине је и црква Рођења Пресвете Богородице у Прилипцу која је саграђена 1374. године и задужбина је кнеза Лазара, али и манастир Светог Ђорђа у селу Годовик.

Овај манастир подигнут је поред изворишног крашког врела Годовичке реке. Према предању изграђен је када и црква Светог Ахилија у Ариљу у 14. веку и био је метох првобитног ариљског манастира. Рушен је и обнављан више пута, први пут је обновљен 1808. године по наредби вожда Карађорђа, а последњи пут 1985. године на залагње Завода за заштиту споменика културе.

фото: ГЗС

У годовичком манастиру је 1832. године, са радом почела прва школа у ослобођеној Србији. Тада је манастир имао своје братство и представљао је значајан верски просветитељски и културни центар Србије.
Од 1997. године функционише као црква.

Међу најпосећенијима је и црква брвнара у Горобиљу, посвећена рођењу Светог Јована Крститеља и једна је од најстаријих и најмањих у Србији. Подигнута је 1705. године након Велике сеобе Срба.

Да би задовољили своје верске потребе , а истовремено удовољили турским захтевима у вези са величином објекта, становништво ју је изградило од дрвених елемената, неиздигнуту од земље са ниским улазним вратима. Према предању, црква је из безбедносних разлога сељена из засеока Слатина, где је најпре саграђена, у засеок Почеча, где се данас налази. Иконостас су 1833. године осликали Јанко Михаиловић Молер и његов син.

Црква брвнара у Горобиљу, фото: ГЗС

Занимљиво је да се једини сачувани римски споменик у Горобиљу, налази у порти ове цркве.

„С обзиром на то да су села Годовик и Горобиље доживела прави бум када је реч о сеоском туризму у протеклих неколико година, и ове две светиње имале су огроман број посетилаца и то је прави рецепт за паралелно развијање како сеоског тако и верског туризма”, закључила је директорка ТО Пожега Наташа Брадоњић.

Она је истакла да су ове светиње посетили туристи из Србије али и из региона и да је у последње три године забележена већа посета него у петходних 50.

 


Глас западне Србије

 

 




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


pozega verski turizam crkve godovik gorobilje

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 158.169.376 посета
Тренутно на сајту: 493 посетилац(a)