Никола Луњевица био један од најмоћнијих Срба, али и деда будуће краљице: Направио прву приватну српску школу, та кућа и данас постоји 


Vučić se danas obraća javnosti              U Srbiji danas još toplije, do 28 stepeni              Prvo su podgrevali proteste, a danas pitaju što kasni otvaranje - evo šta im je Todorović odgovorio              Gold gondola u izmenjenom režimu rada od 2. aprila              Gradovima i opštinama sredstva za inovativna rešenja u saobraćaju, akcenat na bezbednost dece              Besplatni mamografski pregledi u Ivanjici: Zakazivanja od 1.aprila              Požeški odbornici usvojili planove i programe za ovu godinu opštinskih preduzeća             

 
Никола Луњевица био један од најмоћнијих Срба, али и деда будуће краљице: Направио прву приватну српску школу, та кућа и данас постоји
Trenutno na sajtu: 588       |       Podeli:
06.08.2022 | 0 коментар(а)



Горњи Милановац – Иако вековима под Турцима, Срби су пронализили начине да стекну основна знања
Прва српска приватна школа налази се у Луњевици и све је чешће посећују туристи , Фото: ГЗС

и не остану неписмени. Слова и географију учили су у манстирима, али у горњомилановачком селу Луњевица, под патронатом богатог трговца Николе Милићевића Луњевице, 1807. године формирана је прва приватна школа у западној Србији.

Прва приватна школа у Србији налазила се у селу Луњевица, фото:ГЗС

„Његово богатство тада се процењивало на шездесет хиљада дуката. У свом селу имао је неколико кућа и свака је имала своју намену. У једној каменој напрвио је учионицу и писарницу и ту су се основном образовању учила његова, и деца виђенијих Срба. Учитељи су долазили из околних села, а један чак и из Осијека. Све их је поштено плаћао, а школовање је трајало неколико година, најпознатији ђак свакако је Јеврем Обреновић, рођени Милошев брат”, изјавио је  Александар Марушић, директор Музеја рудничко-таковског краја.

Кроз клупе је прошло на десетине сеоских ђака, али школа је након Другог српског устанка престала да постоји. Међутим, дрвена кућа остала је да сећа на давна времена кад се српска историја започињала управо из таквих грађевина. Данас је она одолела зубу времена, а од Народне банке Србије купио ју је мајор Пантелија Мијатовић, Солунац и сада ту живе његови потомци.

Прва приватна школа у Србији налазила се у селу Луњевица, фото: ГЗС

„Ова кућа је знаменито културно – историјско добро и нема говора да ће се икад срушити. Колико нам финасије дозвољавају ми ћемо је реконструисaти, али на начин да она и даље остане аутентична и да сећа на прошла времена. Наоружани знањем из летературе овде често долазе и туристи, али су прву приватну школу која је направљена у овом делу Србије поетили и високи државни званичници, као и неколико амбасадора”, каже Милован Петковић, зет породице Мијатовић.

Поред тога што је овде била приватна школа, ово горњомилановачко село, управо захваљујуићи Николи Луњевици било је једно од најразвијених у то доба. Као један од најбогатијих Срба у то време, Никола је на свом конаку често примао и богате Турке и са њима сарађивао, зато не изненађује оно што су мештани током времена проналазили на својим имањима.

Прву приватну школу у Србији данас посећују туристи из свих крајева Србије, Фото: ГЗС

„Док сам правио кућу, пронашао сам остатке турског купатила, што значи да су се овде окупљали и проводили време Срби и Турци заједно. А колико је Никола Луњевица био способан говори и то да је до својих кућа довео воду са оближњег брда и поставио глинене цеви које се и дан данас налазе у земљи”, прича мештанин Илија Матијевић.
Кућу Николе Луњевице у истоименом селу често је посећивала и његова унука, краљица Драга Обреновић и ту проводила време са својом породицом. Ту је својевремено постојала и плантажа кестена јер је на плодној земљи код Бистрог потока, како кажу историчари, успевало све што би било посађено.

 

 

ГЗС

 




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


PRIVATNA SKOLA KRALJICA LUNJEVICA

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.844.317 посета
Тренутно на сајту: 587 посетилац(a)